od r. 1999 se zabýváme osvětou a pomocí při obnově pěstování konopí jako užitkové plodiny.

vystava na Vsetíně

Výstava KONOPÍ – Zámek Vsetín 5. 7. – 10. 11. 2019

pozvanka VsetinKdyž se řekne konopí, mnohým přijde jako první na mysl často diskutovaná droga marihuana. Málokdo už ale tuší, k čemu všemu uměli tuto tradiční plodinu využít naši předkové a kam až se její zpracování posunulo dnes. Zámek Vsetín – od 5. července do 10 listopadu 2019.

Konopí seté je nejdéle pěstovaná technická plodina používaná v mnoha civilizacích již od neolitu. V současné době se konopí dostává opět do popředí zájmu, ale i přesto je veřejností stále vnímáno ne jako tradiční přadná rostlina, ale jako synonymum nebezpečné drogy. Cílem výstavy není propagace jeho psychotropních účinků, nýbrž poukázání na jeho mnohostranné využití v různých oblastech života. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další.

Výstava nabízí ukázku tradičního zpracování konopí na Valašsku včetně možnosti si některé úkony vyzkoušet – naučíte se získávat konopné vlákno nebo kroutit provaz. Vystaveny jsou starobylé nástroje i rozmanité konopné výrobky užívané starými Valachy, vše ze sbírek Muzea regionu Valašsko, ale také současné konopné produkty, které jsou k dostání na českém trhu.

K výstavě jsou od září připraveny přednášky o zpracování a využití konopí v minulosti i v současnosti, komentované prohlídky výstavou a lektorské programy pro základní a střední školy. V sobotu 26. 10.proběhne Konopný den – doprovodná akce s přednáškami a jarmarkem konopných produktů.

in muzeumvalassko.cz

 

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Já určitě budu na místě!

    Svaz lnu a konopi              

Archivy