Betonové směsi z konopí

Konopí ve stavebnictví – zpráva z Francie

Michka

Domy se vždy stavěly z toho, co bylo po ruce – většinou z kamenů a dřeva. Tam, kde byl ale nedostatek kamení a stromů, byla běžnou surovinou nasekaná sláma smíchaná s hlínou bohatou na jíl. Stavění domů moderním způsobem za použití konopí je velmi odlišné od této staré techniky, přesto ale také umožňuje používat ke stavění to, co roste kolem nás (alespoň tedy ve Francii, kde se konopí může pěstovat legálně).

Konopí se pěstuje pro vlákninu, a proto se seje velmi hustě tak, aby mělo štíhlé nerozvětvené stonky, pro které je francouzští farmáři nazývají konopná sláma („paille de chanvre“). Po sklizni jsou dlouhá vlákna konopného stonku, která tvoří až 25% jeho objemu, odstraněna. V některých částech světa, jako například v Číně, jsou tato vlákna stále ještě spřádána a jsou z nich tkány látky. Stroje, které jsou nyní ve Francii používány k oddělování vlákna ze stonku, nedovolují zpracovat vlákno na tak silné nitě, ze které by se dala utkat látka.

Konopí se sice stále pěstuje pro vlákninu, ta je ale dnes ve Francii veškerá skoupena společnostmi vyrábějícími papír (zejména francouzskou společností de Mauduy, která nyní patří společnosti Kimberley Clarke). Přidáním konopných vláken k běžné celulóze se vyrábí „zvláštní papír“, obzvláště ohebný a odolný, vhodný pro bankovky a cigaretový papír.

I pro kočky a koně.

Silné vlákno je hlavním produktem, pro který bylo konopí vždy pěstováno. Nicméně po oddělení vláken ze stonku stále ještě zbývá asi 75% objemu rostliny. Tento objemný vedlejší produkt výroby, známý jako pazdeří (nebo také hurdy), vypadá jako jemné třísky dřeva, je však mnohem lehčí. Konopné pazdeří má obrovskou absorpční schopnost, nasaje vlhkost asi v pětinásobku své váhy. Ve Francii je prodáváno pro dobytek družstvem pěstitelů konopí „La Chanvriere de lÁube pod značkou „Auboise“. Auboise se používá zvláště při koňských dostizích, kde musí být vše nejvyšší kvality. Nejmenší drobné částečky pazdeří jsou tvarovány do kuliček a prodávány jako stelivo pro kočky.  Toto stelivo bylo poprvé vyráběno firmou La Chanvriere de l’Aube,  která je prodávala pod značkou „Biochat“ ve Francii a „All Hugro“ v Německu. Protože v roce 1993 bylo pěstování konopí legalizováno i v Británii, mohou se zdejší kočky radovat ze stejného výrobku, získaného z britského konopí, známého pod jménem „Posh Paws“. Konopné pazdeří je nejenom velmi savé, ale má také neobyčejně mnoho kysličníku křemičitého, chemické sloučeniny běžně se v přírodě vyskytující jako písek nebo odrůda křemene flint (pazourek). Vysoký obsah minerálů v konopném pazdeří nás logicky přivádí k jednomu z nejzajímavějších způsobů jejich použití: stavebnictví. Konopné hurdy projdou po smíchání s vápnem procesem mineralizace, kterému se někdy říká „petrifikace“ (přeměna v kámen).

Mezi nerostnou a rostlinnou říší.

Ve Francii, kde se konopné hurdy používají jako hlavní stavební materiál pro stavbu domů (mimo dřevěných konstrukcí), jsou v technice drobné rozdíly. Ale základní postup je stejný: konopné hurdy se smíchají s přírodním vápnem (nikoli cementem) a vodou. Někdy se přidává sádra (čistá sádra) nebo písek. Směs se může smíchat v míchačce a v této fázi vypadá výsledná směs trochu jako cement. Je tekutá jako cement, stejně tak tuhne a stává se odolná vůči plísním a hmyzu. A přesto si zachovává některé vlastnosti charakteristické pro rostlinnou hmotu: výsledný materiál, jenž nabyde za sucha světlé zlatohnědé barvy, má strukturu trochu připomínající korek. Je mnohonásobně lehčí než cement (což velmi oceňují dělníci) a nabízí jak tepelnou, tak hlukovou izolaci. Směs tuhne během několika hodin, zatímco proces petrifikace pokračuje. Směs může být lita jako podlaha nebo jako zeď mezi desky překližky (která se pak za několik hodin odstraní). Jeden druh materiálu zde nahradí několik vrstev běžných stavebních materiálů: cihly nebo cement, parozábranu, izolaci a sádrokarton. Nátěr vápnem je vše, co je potřeba udělat zevnitř nebo zvenku stavby (s přidanou barvou nebo bez). Jiná možnost ochrany při vnitřním použití je jednoduché voskování nebo lakování, které zvýrazní korkovou strukturu materiálu.

Různé myšlenkové směry.

Lze základní proces přeměny konopného pazdeří v kámen ještě zlepšit? Lidé pracující v této oblasti spolu v tomto bodě nesouhlasí. Družstva pěstitelů konopí, která tuto techniku zprvu zdokonalila (La Chanvriere de l’Aube) si zaregistrovala patent pro proces, kterým se pazdeří pokrývá kysličníkem křemičitým. Pro stavebnictví připravené hurdy jsou prodávány pod značkou „Canobiote“. „Isochanvre“ je jiná značka pro podobný výrobek, který se vyrábí v další oblasti pěstování konopí (blízko Le Mans). Canobiote a Isochanvre vypadají stejně, ovšem druhý z obou výrobků je téměř jednou tak drahý. Jeden metr krychlový Isochanvre stojí asi 800 franků, stejné množství Canobiote asi 500 franků. France Perier, žena, která Isochanvre vyvinula, pracovala původně pro La Chanvriere de l’Aube, kde propagovala výrobek Canobiote (aby potom odešla a založila svoji firmu). Tvrdí, že Isochanvre je lepší výrobek, i když neuvádí přesně v jakém směru.

Konečně jsou zde lidé jako Yves Kh,n, kteří jsou toho názoru, že obyčejné neupravené konopné hurdy, takové jaké je příroda stvořila, jsou samy o sobě nejlepší pro kvalitní proces přeměny v kámen – za předpokladu, že je použit správný druh vápna nebo sádry. Tuto techniku nazývá „Canosmose“. Tento bývalý sólový tanečník prestižní Bžart společnosti, nyní podnikatel, který spolupracuje se svou manželkou-architektkou, prohlašuje, že pokrývání pazdeří kysličníkem křemičitým snižuje jejich absorpční schopnost, což zase narušuje proces přeměny v kámen. Dává proto přednost použití hurd v jejich původním stavu a upozorňuje na fakt, že v tomto stavu jsou též mnohem levnější (pouze 270 franků za metr krychlový).

Ať je použita jakákoli z výše uvedených forem pazdeří, vždy poskytují velmi atraktivní stavební materiál, který je současně zdravý pro člověka a jeho obydlí a zároveň šetrný k životnímu prostředí.

Kontakty na výrobce:

La Chanvriére de l'Aube (Canobiote)
Rue du General de Gaulle, 10200 Bar-sur-Aube
Phone: 25271274, Fax: 25273548
stačí zadat do vyhledavače 

Isochanvre
Le Verger, 72260 René
Phone: 43974518, Fax: 43976544
zadat do vyhledavače

Yves Khun (Canosmose)
Ferme La Thuiliere, 25560 Monfroc
Phone: 92620074
zadat do vyhledavače

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner