Enzymová úprava vlákenných surovin lnu a konopí pro všestranné využití

Situace v textilním průmyslu ve většině států Evropy je každému více méně známá. Pod tlakem levnější výroby téměř čehokoliv, vycházejícím z asijských zemí, se pomalu mění struktura a směřování textilního průmyslu v tradičních evropských textilních zemích.

Oblast lýkových vláken, tj. v Evropě především lnu a konopí, není vyjímkou. Klasickým desetiletími prověřeným technologiím a s nimi spojeným výrobcům tradičního, zejména lnářského zboží zesílila konkurence levných a v současnosti už i kvalitních dovozů natolik, že to mnozí výrobci lnářského sortimentu mokropředených přízí a z nich vyráběných tkanin bohužel nepřežili ve zdraví. Těm, kteří dosud vydrželi, patří obdiv, ale je třeba se dívat i dále do budoucnosti a přemýšlet, jak využít českých a moravských dlouholetých zkušeností na poli pěstování, sklízení a zpracování především lnu, otevřít se novým nápadům a technologiím a trpělivě zkoušet různé nové nebo modifikované způsoby zpracování, zejména uplatnění lněných, ale také konopných výrobků na současném trhu s textilními, technickými, případně kompozitními produkty.

Trendem současné Evropy a zároveň i předmětem finančních podpor z evropských rámcových programů FP 6 i FP 7 jsou v posledních letech projekty a technologie zaměřené na nepotravinářské využití zemědělské půdy, obnovitelné zdroje, biotechnologie, ekologii, bezodpadovou produkci na jedné straně a důraz na kvalitní výrobky s vysokou přidanou hodnotou orientované v této oblasti na funkční a ochranné textilie a technické využití textilních materiálů pro perspektivní a rostoucí sektory průmyslu, např. stavebnictví, výroba automobilů, zdravotnictví a další.

Také firma Inotex se snaží udržet krok s tímto vývojem. Proto se svými zákazníky a výzkumnými pracovišti v ČR, ale i v ostatních částech Evropy spolupracuje na výzkumu a zavádění technologií a produktů zpracovávaných nebo upravených pomocí biokatalyzátorů enzymů, na výrobě funkčních textilií a na řadě technických aplikací.

Enzymy jakožto biokatalyzátory rozkladných a výstavbových reakcí ve všech živých organismech dokáží všechno nač si jen pomyslíme, neboť žádný proces v přírodě se bez jejich aktivity neobejde. Zásadním problémem pro jejich průmyslové využití byla, před několika málo desetiletími, jejich velmi omezená průmyslová produkce s vysokými náklady, produkující enzymové preparáty za vysokou a tudíž pro mnohé potenciální aplikace neakceptovatelnou cenu. V posledních letech je však situace zásadně odlišná a na trhu je již k dispozici široká paleta enzymů pro různé typy aplikací v libovolných průmyslových množstvích a, co je obzvláště důležité pro jejich uživatele, za stále příznivější ceny.

Firma Inotex je jediná česká firma, která vyvíjí a vyrábí enzymy v průmyslovém měřítku pro oblasti textilních a příbuzných aplikací.Již řadu let nabízíme a prodáváme enzymy Texazym PF a Texazym DLG do technologií zpracování lněných přástů před mokrým dopřádáním. Dalšími fungujícími aplikacemi enzymů jsou v oblasti zušlechťování lněných, konopných a směsových textilií technologie enzymové „bio-vyvářky" s enzymemTexazym SC nebo odstraňování zbytků peroxidu z lázně po bělení s produktem Texazym DOX, které při následném barvení zajišťují významné zvýšení výtěžností především reaktivních barviv. V oblasti zpracování konfekce výborně fungují enzymy pro seprané efekty typu stone-washTexazym AB, pro barevné efekty Texazym LOOK a v neposlední řadě enzym pro odchlupení a odžmolkování lněné, konopné a ramiové konfekceTexazym AP. Jako odezva na rostoucí poptávku po textiliích z bambusových vláken, které vykazují řadu funkčních výhod jako např. antibakteriální účinnost, byl do nabídky Inotex zařazen i speciální Texazym BAM pro eliminaci nežádoucí vysoké chlupatosti a současné měkčení.

Firma Inotex pokračuje také ve vývoji a použití enzymů pro nové technologie směřující svým charakterem a výsledkem do oblastí bezodpadových ekologických zpracování obnovitelných zdrojů. Mezi tyto nové vývojové směry patří snahy o zefektivnění, vyšší výnosy a menší rizika ztrát při prvotních procesech zpracování vlákenných surovin, tj. při rosení lnu a konopí, kde Inotex spolupracuje se společností Agritec. Testováním enzymových produktůTexazym SER aplikovaných přímo na poli postřikem již bylo dosaženo prvních úspěchů spočívajících ve znatelném zvýšení výdajnosti dlouhého vlákna u postřikovaných ploch lnu.

Další možností aplikace enzymů pro alternativní využití lýkových vláken a zejména pro výrobu jemného vlákna s vyšší tržní hodnotou je enzymová kotonizace a další typy enzymového zjemňování, separace a elementarizace vláken konopí, přadného, ale možná i olejného lnu. Produkty Texazym BFE,Texazym SCW a Texazym DLG spolu s mechanickým rozvolněním umožňují získávat vlákno o takové jemnosti, čistotě, povrchu a vlastnostech, které jsou vhodné pro předení bavlnářskou rotorovou a prstencovou technologií, stejně jako pro alternativní aplikace v netkaných technických i oděvních textiliích a kompozitních materiálech. Zejména v těchto oblastech se otevírají nové a netušené možnosti využití lněných a konopných obnovitelných surovin pro rychle se rozvíjející oblasti trhu v automobilovém průmyslu a v progresivním odvětví výroby netkaných textilií pro technické, zdravotnické a v poslední době i oděvní aplikace.

Proto neváhejte a vydejte se s námi hledat cesty k novým technologiím a produktovým aplikacím. Inotex vám k tomu nabízí svoje dlouholeté zkušenosti z oblasti textilního zušlechťování, své přístrojové a akreditované zázemí a zkušenosti ze spolupráce v mnoha mezinárodních a tuzemských výzkumných projektech. Inotex se snaží zpřístupnit nové kvality a možnosti budováním a upevňováním spolupráce v celém rozsahu sklizňové a zpracovatelské technologie i vyhledáváním nových odbytových možností s vyšší přidanou hodnotou. Stranou nezůstává ani ekologie a bezodpadové využití lýkové suroviny.

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner