Historie

Za odkazem mistra Klika, aneb Provaznictví v Čechách obrazem

There are no translations available.

provaznictvivcechach

02.03.2012 | TXT: MICHAL RUMAN| RUBRIKA: Historie

„Když se řekne provaz, znamená to v jakéhokoli zemědělské oblasti hlavně postroj pro dobytek, ale u nás, v Jižních Čechách, tolik proslavené rybníkářstvím, to zákonitě i znamená síť a další zařízení pro rybolov… Provaznictví odpradávna provází člověka. V minulosti provazník tedy musel být v každé vesnici, stejně jako kovář, mlynář apod. Toto řemeslo se dědilo z otce na syna i po několik pokolení.“ Nejinak tomu bylo i v Deštné u Jindřichova Hradce, kde se do dnešních dnů zachovala, díky péči posledního z rodu provazníků Karla Klika, ukázka tohoto tradičního řemesla.

Read more:

 

Oslava ženství v jižních Čechách

There are no translations available.

oslava-enstvi-v-jinich-echach
02.11.2011 | TXT: Jan Vít Trčka | RUBRIKA: Historie

Vydali jsme se do podhůří Šumavy, na „čumendu“ do Chluman, abychom se stali svědky, vlastně přímými účastníky, letošní konopické slavnosti.

Na odbočce do vsi nás vítala nápadná cedule Staročeská konopická, ale jinak nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco velkého chystalo. Na vratech jednoho statku na návsi jsme zaregistrovali malý máječek a jinak celkem nic. Navíc se spustil nepříjemný studený déšť. Co teď, do hospody?

Read more:

 

Staročeská konopická

There are no translations available.

staroeska-konopicka

02.11.2011 | TXT: Jan Vít Trčka | RUBRIKA: Historie

Jakmile člověk vytvořil zemědělskou kulturu, pocítil také potřebu pořádat slavnosti spojené s významnými fázemi hospodářského roku. Přední místo pochopitelně zaujímala oslava sklizně. Starověké civilizace řadily takové oslavy mezi nejdůležitější mezníky roku, spojovaly je s náboženskými systémy a často jimi také kalendářní rok začínal. Nejen různé orientální kalendáře, ale i například náš akademický (školní) rok začíná v době dožínek. Ovšem dožínky, někde zvané také obžínky, jsou slavnost, kterou se končila doba sklizně obilí.

Read more:

 

O herbářích neboli bylinářích a jejich autorech

There are no translations available.

o-herbaich-neboli-bylinaich-a-jejich-autorech

07.07.2011 | TXT: Jitka Kateřina Trčková a Jan Vít Trčka | RUBRIKA: Historie

Letos v březnu uplynulo 510 let od narození Pietra Andrei Mattioliho (1501-1578) v italské Sieně. Jde o jednoho z nejvýznamnějších lékařů a botaniků pozdní renesance.

Read more:

 

Počátky globální prohibice konopí

There are no translations available.

poatky-globalni-prohibice-konopi

26.04.2011 | TXT: Hana Gabrielová | RUBRIKA: Historie

Zdanění marihuany federálním zákonem O marihuanové dani (Marihuana Tax Act) v USA v roce 1937 znamenalo počátek prohibiční politiky proti této tradicemi opředené rostlině. S nově vzniklou povinností evidence a platby daně pro všechny pěstitele, obchodníky i lékaře ve většině států Unie, nastal zásadní útlum pěstování a využití konopí. Krátké oživení zažilo konopí v době druhé světové války, která zabránila dovozu konopí ze zahraničí, a hrozil tak nedostatek konopné suroviny k výrobě výstroje pro americkou armádu... Když bylo konopí tak důležité v dobách války, proč ho nadále nevyužíváme i k mírovým účelům?

Read more:

 

Proč upadlo konopí v zapomnění?

There are no translations available.

pro-upadlo-konopi-v-zapomnni

07.03.2011 | TXT: Hana Gabrielová | RUBRIKA: Historie

Kdykoliv v historii bylo konopí považováno za jednu z těch rostlin, které jsou pro člověka nezbytné. Bez konopné suroviny by se neobešla výroba lan a provazů, rybářských sítí, map či pevných pláten na vojenskou výstroj. Na význam a tradici konopí si dnes však už málokdo vzpomene. Stejně jako na to, že konopí bylo jedním z prvních léků, které lidstvo poznalo a užívalo na nespavost, bolesti, nechutenství, oční choroby a další potíže. Až do první poloviny 20. století mělo konopí čistý trestní rejstřík. Co tedy vedlo ke kriminalizaci této rostliny?

Read more:

 

Konopí místo daní

There are no translations available.

konopi-misto-dani

10.01.2011 | TXT: Hana Gabrielová | RUBRIKA: Historie

Konopí se rozšířilo z Číny v průběhu několika generaci do celého světa a své místo našlo i v Novém světě, kde bylo jednou z nejdůležitějších pěstovaných rostlin a stalo se dokonce i platidlem. Začátkem 20. století byl vynalezen stroj, který dokázal využít až 95 % z objemu stonků konopí a zároveň snížit náklady. Konopí bylo na nejlepší cestě, jak se stát nejvýznamnější složkou amerického a posléze i světového hospodářství...

Read more:

 

Strategický význam konopí (nejen) v mořeplavbě

There are no translations available.

strategicky-vyznam-konopi-nejen-v-moeplavb

10.11.2010 | TXT: Hana Gabrielová | RUBRIKA: Historie

Historie konopí je provázána se světovými dějinami, neboť konopí a jeho produkty byly v minulosti součástí našeho dědictví a páteří mnoha nejdéle trvajících kultur. Na celém světě lidé osévali a sklízeli svá konopná pole po několik generací, dříve než vůbec tušili, že jednou bude tato plodina vykázána z povrchu zemského ve prospěch fosilních paliv a dřevařského a petrochemického průmyslu. Přestože konopí bylo v dobách králů a císařů běžnou a nedílnou součástí každodenního života, v dějepise ani jiném předmětu na školách (vyjma protidrogové prevence) se o jeho významu a historických souvislostech nic nedozvíme. Konopný průmysl byl v minulosti důležitou součástí hospodářství mnoha zemí a nejednou se stal nástrojem intrik a manévrování světových velmocí.

Read more:

 

Konopí – rostlina historická - rostlina budoucnosti

There are no translations available.

konopi-rostlina-historicka-rostlina-budoucnosti
17.09.2010 | TXT: Jitka Kateřina Trčková | RUBRIKA: Historie

„Konopí má mezi rostlinami podobný kulturní význam jako bizon pro severoamerické indiány. Dodává vše, co člověk potřebuje k životu…“ (Christian Rätsch: Konopí, léčebný prostředek v dějinách lidstva)

Máme-li podávat co nejobjektivnější informace o konopí, musíme znát souvislosti historické nejen z hlediska dějinného vývoje, ale i ekonomie a obchodu, válečnictví, řemesel, techniky, tradic, zvyků atd.

V současné době veřejnost stále vnímá konopí ne jako tradiční přadnou rostlinu, ale jako synonymum smrtelně nebezpečné drogy. Hysterie nikdy nesvědčila ani životu ani pravdě ani práci. Žel, základní informace o širokém rodu dvoudomých rostlin s dlouhými vlákny ve stonku a jejich čeledích neznají ani pedagogové. Zde je výčet dat o konopí a jeho nejbližších příbuzných, jak je lze vyčíst z různých rostlinopisů i slovníků již od 18. století.

Read more:

 

Konopí: slavná minulost a trvale udržitelná budoucnost

There are no translations available.

konopi-slavna-minulost-a-trvale-udritelna-budoucnost

Konopí je jednou z nejstarších kulturních rostlin. V tomto článku Vám chceme představit konopí jako rostlinu a plodinu a přiblížit v nejdůležitějších bodech společnou historii lidí a konopí: od způsobů využívání konopí a jeho významu v nejstarších kulturách, přes postupnou marginalizaci vrcholící v druhé půli 20. století, až po znovuobjevení potenciálu konopí pro praxi trvale udržitelného rozvoje.

Read more:

 

Page 1 of 2

«StartPrev12NextEnd»

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
There are no translations available.

Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum
There are no translations available.

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.
There are no translations available.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Read more...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner