Konopné biopalivo doma

konopne-biopalivo-doma

Jak podomácku vyrobit bionaftu

od Agua Dase

Zavedením výroby konopné bionafty můžeme získat tekuté palivo budoucnosti. Konopí je vysoce výnosná fotosyntetizující rostlina C-4. Množství oleje, který z ní můžeme získat, je větší než u jakékoli jiné dnešní olejniny (sóji, řepky nebo světlice (počítán olej ze semene i stonku, pozn. red.)).
Před 30 lety byly sójové boby americkým farmářům k smíchu. Kdo by si tenkrát pomyslel, že se sója stane rostlinou, ze které dnes získáváme nejvíce oleje a proteinů ze všech rostlin pěstovaných v Americe. Dnes je americkým farmářům k smíchu konopí. Kdo ale může vědět, zda za 30 let již k smíchu nebude ani v nejmenším. V dnešní době, kdy je v USA legální pěstovat technické konopí pouze ve 4 státech, je výroba konopného paliva stále velice nákladnou záležitostí, protože se konopný olej musí dovážet z celého světa. Náklady na galon průmyslově vyráběné bionafty se v roce 1997 blížily 100$. Kdyby bylo malým farmářům umožněno pěstovat konopí, cena by se radikálně snížila.

V některých státech USA již získává pěstování konopí na popularitě, ačkoliv průmyslová výroba bionafty z konopí není stále příliš rozšířena.

Následující formule výroby konopného dieslového paliva dobře poslouží pro potřeby výroby malých objemů paliva. 4kW diesel agregát spotřebuje přibližně litr paliva za hodinu.

TITRACE NENASYCENÝCH MASTNÝCH KYSELIN V KONOPNÉM OLEJI:

  1. Smíchejte 1ml oleje s 10ml fenolftaleinu (indikační látka, dostupná v mnoha drogeriích a lékárnách).
  2. Vytvořte 0,1% louhový rozok. (= 1g louhu na 1l vody).
  3. Pomalu kapejte louhový roztok do směsi oleje a fenolftaleinu. Počítejte kapky. Až olej zrůžoví alespoň na 10s, přestaňte přidávat louhový roztok. Přepočítejte, kolik ml louhového roztoku jste aplikovali. (1ml je přibližně 20 kapek)

METHANOL: Na jeden litr oleje z konopných semínek je třeba 200ml metanolu. Ten se dá koupit v autoservisech a speciálních obchodech. Pozor! Methanol prodávaný v hobby obchodech často obsahuje nadměrné množství vody.

LOUH: Na jeden litr oleje z konopných semínek potřebujete 1g pevného granulovaného louhu na každý ml 0,1% louhového roztoku, který jste použili pro indikaci nenasycených mastných kyselin + dalších 3,5g pevného louhu. Pořádně rozpusťte výše požadované množství louhu v methanolu.

MIXER: Typ mixéru závisí na množství dávky. Pro menší objem stačí promíchat v obyčejném mixéru. Pro větší nádoby lze použít elektrickou vrtačku a míchačku barev.

TRANSESTERIFIKACE: Až se louh v metanolu zcela rozpustí, takže v roztoku nejsou žádné usazeniny, můžeme přidat konopný olej. Je zapotřebí látku neustále promíchávat. Jak bude roztok reagovat, kapalina napřed zhoustne, a posléze se stane řidší. Každých 5 minut odebírejte vzorky a kapejte do připravené testovací nádoby (musí být průhledná, např. zkumavka). Roztok se rozdělí na světlejší vrchní vrstvu (bionafta) a tmavší spodní vrstvu (glycerin, mýdlo a katalyzátor). Pokračujte v míchání, dokud nebude vzorek ustálen na 2 vrstvy. Potom si můžete dát pauzu na oběd. Až se vrátíte, budou v nádobě 2 vrstvy - horní světlejší je možné palivo budoucnosti soběstačné společnosti - bionafta. Nechte roztok odstát alespoň 8 hodin. Poté odlijte horní vrstvu do jiné nádoby. Nejlepší je nádoba s výpustí na dně.

PROPLACHOVÁNÍ: Surová bionafta, kterou jste právě připravili může ještě obsahovat zbytky katalyzátoru, alkoholu a glycerinu. Tyto zbytky mohou při používání způsobit problémy s motorem. Pro dlouhodobou spolehlivost motoru je potřeba surové palivo propláchnout vodou. Zpočátku zvolna, proplachujte vodou. Posléze přidejte na síle, až bude proplachovaná voda čistá a její pH stejné jako užitkové vody. Nechte roztok usadit a zceďte.

VYSOUŠENÍ: Voda se z bionafty musí odstranit a tudíž je nutné směs zahřát. Při 100 °C se většina vody srazí a klesne ke dnu. Tato voda musí být zcela odstraněna. Odpustíme jí kohoutkem u dna nádrže.

Pozor, noste ochranný oblek a ochranu očí!!! Pokud neodstraníte všechnu vodu z konopného paliva před dalším ohřevem, může dojít k prudké reakci a horká směs vybuchne!!

Až bude všechna voda odstraněna, zahřejte bionaftu na 150 °C a dokončete vysoušení. Výsledkem je 100% konopné olejovo-metylesterové domácí biopalivo.

Toto palivo můžete použít v dieslových motorech bez jejich úpravy. Je možné je také míchat s naftou v libovolných poměrech. Dynamometrický test prokázal plný výkon tohoto paliva s redukcí emisí sazí a pevných částic až o 75%.

Z prezentace Agua Dase, konzultanta Původních zdrojů (Original Sources) na konferenci Budoucnost konopí (The Future of hemp) v Kamloops, Britská Kolumbie, 9. listopadu 1997

Vybral a pro Konopu o.s. přeložil: Vojta Hündl

Zdroj: www.hempworld.com/Hemp-CyberFarm_com/htms/hemp-products/bio-diesel/bio-diesel.html (KRÁCENO)

Novinky

Výsledky soutěží na Cannafestu 2016

Konopa - Cannafest 2016

Iveta Marková

Výsledky soutěží o nejlepší konopný nápoj a nejlepší konopný olej 2016:

Soutěžní přehlídka konopných nápojů se (až na malou výjimku) stala tradiční součástí doprovodného programu mezinárodního veletrhu Cannafest.
Letos odborná porota hodnotila v sobotní části soutěže piva, alkoholické nápoje a nealkoholické nápoje v oddělených kategoriích. Vzorky byly jednotlivým porotcům předkládány anonymně. Tzn. porotci hodnotili chuťové a další senzorické vlastnosti piv, aniž tušili, který výrobce nebo distributor nápoj předkládá. Porota měla nelehkou úlohu, neboť všechny předkládané vzorky byly kvalitní. Potěšil výrok profesionálního someliera, že všechny nápoje byly přírodní, bez jakékoliv umělé příchutě.

Výsledkem hodnocení v kategorii PIVA je:

1. místo - pivo KonoPí, které pro družstvo Zemědruh vaří pivovar Kozlíček
2. místo – Bier-Company GbR z Berlína s pivem Turn
3. místo - Hemp Valley Beer Novopackého pivovaru, letos bylo pivo Extra Strong
Pouhé 2 body dělily v pořadí 4. pivo Sušičák, které vaří Pivovar u Švelchů ze Sušice.

V kategorii ALKOHOLICKÉ NÁPOJE byly uděleny následující ceny:

1. místo – Cannabis-cider, jemně perlivý nápoj firmy Maximal Cannabis
O druhé a třetí místo se dělí Jemnická medovina družstva Zemědruh a Jeníkova Konopka dodaná Janem Pištorou.

 Pořadí v kategorii  NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE:

1. místo – Icemann za konopný nápoj ICE-TEA HUSTEA
Vyrovnanou kvalitu soutěžních nápojů dokazuje další dělené druhé místo a to mezi KaKauKo slovenské firmy SUM a zelený raw drink Stanislava Millera. Tento autor uspěl i se svým proteinovým nápojem s konopným semínkem a páté místo obsadil čajový extrakt firmy Samurai Shot.

V odborné porotě zasedli:
Karel Nečada – pivní someliér z Pivovarského klubu v Karlíně
Michal Ketner – člen Pirátské strany,
Tomáš Rohal – zástupce Prvního pražského Konopnictví – firmy Bohempia
Iveta Marková – členka výboru Konopy z.s.

V neděli odborná porota hodnotila za podobných podmínek

PANENSKÝ KONOPNÝ OLEJ:

1. místo získal Čerstvý konopný olej Dedolej s.r.o.
2. a 3. místo shodně konopný olej Extra Virgin Zelené Země s.r.o. a Čerstvý konopný olej družstva Zemědruh.

Diplomem za účast byl ohodnocen i Panenský konopný olej fy Hemp-Production CZ a Bio konopný olej slovenské firmy SUM.

Obměněné odborné porotě  předsedala Doc.Ing. Marie Hrušková (VŠChT).
Dalšími hodnotiteli byli:
Renata Steinmetzová, (reprezentanka časopisu Kvalitní život a školená gurmánka),
Jan Vít - Trčka (etnolog, k. antropolog, předseda z.s. Konopa)
 Karel Nečada – pivní someliér z Pivovarského klubu v Karlíně
a Mikuláš Ferjenčík – člen Pirátské strany a pražský zastupitel.

Výběr návštěvníků:

Stejné vzorky, které hodnotila porota, ochutnávali i diváci. Podle jejich hlasování byl nejlepší olej ze Zelené Země. Druhý byl olej společnosti SUM a pouhý bod za ním olej družstva Zemědruh. Čtvrté a páté místo opět dělil rozdíl jednoho bodu a to olej Dedolej s.r.o. a Hemp-Production CZ

Jak konstatovala předsedkyně poroty doc. Marie Hrušková, soutěže se vyznačovaly vysokou kvalitou přihlášených olejů.

Všem zúčastněným i hlasujícím, jakož i odborné porotě pod metodickým vedením Marie Hruškové děkujeme. Oceněným blahopřejeme!

 
Konopa - zóna dílen na Cannafestu

Cannafest 2016 - ani letos nebude chybět KONOPA - zóna dílen.

Konopa připravuje nejen zajímavé ukázky řemeslného i domáckého zpracování všech konopných materiálů, ale i novinky. Letos uvidíte a při troše štěstí také ochutnáte něco zcela nového podle zcela starých receptur.

Program ukázek, dílen a soutěží budeme uveřejňovat postupně, jak budeme mít potvrzenou účast mistrů či lektorů.

Tradiční soutěžní přehlídky o nejlepší konopné pivo nejchutnější konopný nápoj a o nejkvalitnější konopný olej budouvyhodnocovány bezprostředně po degustacích.

 
Konopí jako krok k potravinové soběstačnosti

Možnosti nových cereálních a bezlepkových potravin v regionálním kontextu

je téma projektu Konopy, který podpořilo svým grantem Ministerstvo zemědělství ČR v rámci programu

Udržitelný rozvoj, ochrana spotřebitele,  bezpečnost a kvalita potravin.Celý článek...
 

Kontaktní místa

Sídlo Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877

YEE

YEE_banner