Konopné biopalivo doma

konopne-biopalivo-doma

Jak podomácku vyrobit bionaftu

od Agua Dase

Zavedením výroby konopné bionafty můžeme získat tekuté palivo budoucnosti. Konopí je vysoce výnosná fotosyntetizující rostlina C-4. Množství oleje, který z ní můžeme získat, je větší než u jakékoli jiné dnešní olejniny (sóji, řepky nebo světlice (počítán olej ze semene i stonku, pozn. red.)).
Před 30 lety byly sójové boby americkým farmářům k smíchu. Kdo by si tenkrát pomyslel, že se sója stane rostlinou, ze které dnes získáváme nejvíce oleje a proteinů ze všech rostlin pěstovaných v Americe. Dnes je americkým farmářům k smíchu konopí. Kdo ale může vědět, zda za 30 let již k smíchu nebude ani v nejmenším. V dnešní době, kdy je v USA legální pěstovat technické konopí pouze ve 4 státech, je výroba konopného paliva stále velice nákladnou záležitostí, protože se konopný olej musí dovážet z celého světa. Náklady na galon průmyslově vyráběné bionafty se v roce 1997 blížily 100$. Kdyby bylo malým farmářům umožněno pěstovat konopí, cena by se radikálně snížila.

V některých státech USA již získává pěstování konopí na popularitě, ačkoliv průmyslová výroba bionafty z konopí není stále příliš rozšířena.

Následující formule výroby konopného dieslového paliva dobře poslouží pro potřeby výroby malých objemů paliva. 4kW diesel agregát spotřebuje přibližně litr paliva za hodinu.

TITRACE NENASYCENÝCH MASTNÝCH KYSELIN V KONOPNÉM OLEJI:

  1. Smíchejte 1ml oleje s 10ml fenolftaleinu (indikační látka, dostupná v mnoha drogeriích a lékárnách).
  2. Vytvořte 0,1% louhový rozok. (= 1g louhu na 1l vody).
  3. Pomalu kapejte louhový roztok do směsi oleje a fenolftaleinu. Počítejte kapky. Až olej zrůžoví alespoň na 10s, přestaňte přidávat louhový roztok. Přepočítejte, kolik ml louhového roztoku jste aplikovali. (1ml je přibližně 20 kapek)

METHANOL: Na jeden litr oleje z konopných semínek je třeba 200ml metanolu. Ten se dá koupit v autoservisech a speciálních obchodech. Pozor! Methanol prodávaný v hobby obchodech často obsahuje nadměrné množství vody.

LOUH: Na jeden litr oleje z konopných semínek potřebujete 1g pevného granulovaného louhu na každý ml 0,1% louhového roztoku, který jste použili pro indikaci nenasycených mastných kyselin + dalších 3,5g pevného louhu. Pořádně rozpusťte výše požadované množství louhu v methanolu.

MIXER: Typ mixéru závisí na množství dávky. Pro menší objem stačí promíchat v obyčejném mixéru. Pro větší nádoby lze použít elektrickou vrtačku a míchačku barev.

TRANSESTERIFIKACE: Až se louh v metanolu zcela rozpustí, takže v roztoku nejsou žádné usazeniny, můžeme přidat konopný olej. Je zapotřebí látku neustále promíchávat. Jak bude roztok reagovat, kapalina napřed zhoustne, a posléze se stane řidší. Každých 5 minut odebírejte vzorky a kapejte do připravené testovací nádoby (musí být průhledná, např. zkumavka). Roztok se rozdělí na světlejší vrchní vrstvu (bionafta) a tmavší spodní vrstvu (glycerin, mýdlo a katalyzátor). Pokračujte v míchání, dokud nebude vzorek ustálen na 2 vrstvy. Potom si můžete dát pauzu na oběd. Až se vrátíte, budou v nádobě 2 vrstvy - horní světlejší je možné palivo budoucnosti soběstačné společnosti - bionafta. Nechte roztok odstát alespoň 8 hodin. Poté odlijte horní vrstvu do jiné nádoby. Nejlepší je nádoba s výpustí na dně.

PROPLACHOVÁNÍ: Surová bionafta, kterou jste právě připravili může ještě obsahovat zbytky katalyzátoru, alkoholu a glycerinu. Tyto zbytky mohou při používání způsobit problémy s motorem. Pro dlouhodobou spolehlivost motoru je potřeba surové palivo propláchnout vodou. Zpočátku zvolna, proplachujte vodou. Posléze přidejte na síle, až bude proplachovaná voda čistá a její pH stejné jako užitkové vody. Nechte roztok usadit a zceďte.

VYSOUŠENÍ: Voda se z bionafty musí odstranit a tudíž je nutné směs zahřát. Při 100 °C se většina vody srazí a klesne ke dnu. Tato voda musí být zcela odstraněna. Odpustíme jí kohoutkem u dna nádrže.

Pozor, noste ochranný oblek a ochranu očí!!! Pokud neodstraníte všechnu vodu z konopného paliva před dalším ohřevem, může dojít k prudké reakci a horká směs vybuchne!!

Až bude všechna voda odstraněna, zahřejte bionaftu na 150 °C a dokončete vysoušení. Výsledkem je 100% konopné olejovo-metylesterové domácí biopalivo.

Toto palivo můžete použít v dieslových motorech bez jejich úpravy. Je možné je také míchat s naftou v libovolných poměrech. Dynamometrický test prokázal plný výkon tohoto paliva s redukcí emisí sazí a pevných částic až o 75%.

Z prezentace Agua Dase, konzultanta Původních zdrojů (Original Sources) na konferenci Budoucnost konopí (The Future of hemp) v Kamloops, Britská Kolumbie, 9. listopadu 1997

Vybral a pro Konopu o.s. přeložil: Vojta Hündl

Zdroj: www.hempworld.com/Hemp-CyberFarm_com/htms/hemp-products/bio-diesel/bio-diesel.html (KRÁCENO)

Novinky

Akce 100 kytek 2017

Další informace k "akci 100 kytek" získáte kliknutím na tento odkaz.

________________________________________________________________________

 
Zahájení akce 100 kytek

KONOPA z.s.

dovoluje si Vás pozvat na

SNÍDANI S KONOPOU

Setkání členů a příznivců Konopy, široké veřejnosti,

i zástupců tisku a sdělovacích prostředků

při příležitosti  zahájení 18. ročníku

AKCE 100 KYTEK

aneb - pěstujte konopí legálně.

Věděli jste:

- že konopný textil ničí bakterie bez chemie - pomáhá léčit,

- proč měl Prissnitz tak výrazné úspěchy při aplikaci své léčebné metody,

- že potraviny z konopným semínkem jsou zdravější než rybí tuk?

Na SNÍDANI S KONOPOU se dozvíte ještě mnohem více:

- o konopné kuchyni,

- o konopném papíru,

- o stavebnictví s konopím.

Ochutnáte:

- semenec, který není jen zob pro zpěvné ptactvo,

- konopný olej, který není jen pro svícení nebo výrobu fermeže a laků,

- pečivo s konopnou moukou, která je vhodná i pro celiaky,

- konopný protein, který není jen pro koně a kulturisty.

Seznámíte se s nejužitečnější rostlinou minulých i budoucích věků!

V úterý 21. března 2017 od 10 hodin

v sídle Zeleného kruhu, Lublaňská 18 v Praze 2.

Účast laskavě potvrďte mailem na info@konopa.cz  nebo SMS na č. 605 900 530,

prvním 15 ohlášeným účastníkům rezervujeme místo přímo u konopného stolu.

 
VALNÁ HROMADA 2017
Srdečně zveme členy klubu, příznivce a přátele

do salonku Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1

na

výroční zasedání valné hromady Konopy

v sobotu 25. února 2017 od 17.00 hod.

od 17.00 hod. jednání valné hromady - pořad zasedání:
1.- Zahájení, registrace přítomných, volba předsedajícího a zapisovatele
2.- Zpráva o činnosti spolku, + další zprávy (hospodaření, revizní komise atd.)
3.- Schválení změny stanov spolku
4.- Odvolání dosavadních členů výboru spolku
5.- Volba nového výboru, statutárního orgánu spolku
6.- Výhledový plán práce a příprava akcí spolku v r. 2017
7.- Založení pobočného spolku, členské záležitosti
8.- Různé
9.- Usnesení a závěr

Účast potvrďte mailem na info@konopa.cz nebo SMS na 605 900 530 do pondělí 20. 2. 2017.

 

Kontaktní místa

Sídlo Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877

Zeleny kruh

HP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner