Za odkazem mistra Klika, aneb Provaznictví v Čechách obrazem

provaznictvivcechach

02.03.2012 | TXT: MICHAL RUMAN| RUBRIKA: Historie

„Když se řekne provaz, znamená to v jakéhokoli zemědělské oblasti hlavně postroj pro dobytek, ale u nás, v Jižních Čechách, tolik proslavené rybníkářstvím, to zákonitě i znamená síť a další zařízení pro rybolov… Provaznictví odpradávna provází člověka. V minulosti provazník tedy musel být v každé vesnici, stejně jako kovář, mlynář apod. Toto řemeslo se dědilo z otce na syna i po několik pokolení.“ Nejinak tomu bylo i v Deštné u Jindřichova Hradce, kde se do dnešních dnů zachovala, díky péči posledního z rodu provazníků Karla Klika, ukázka tohoto tradičního řemesla.


Provaznické muzeum Karla Klika v Deštné jsme navštívili spolu s účastnicemi dílny Stavíme s konopím: Konopná Odyssea jednoho slunečného srpnového dne. Pana Klika jsme v muzeu nezastihli. Tento poslední provaznický mistr z rodu Kliků zemřel tento rok na jaře. Muzeum od roku 2008 provozuje město Deštná. Provází nás trošku zachmuřený, ale zapálený průvodce Daniel Fleischmann.

Z výkladu, který je prošpikován ukázkami pracovních postupů, strojů a hejblátek, na kterých jako kdyby se motal sám vesmír, jsme se dozvěděli o tradici provaznictví v Čechách a v Deštné, o provaznických rodech, o různých vláknitých rostlinách, ze kterých se provazy motaly –u  nás to byl hlavně len a konopí. Průvodce si často stýskal na přervání tradice řemesel kolektivizací v 50. letech. Českoslovenští provazníci do té doby patřili ke špičce v oboru, i co se týče strojních inovací. Celá řada vynálezů byla ale s přechodem na centralizovanou výrobu ztracena, jejich autoři je nemohli nikdy plně rozvinout a využít. Nejinak tomu bylo i v Deštné, kde se veškerá provaznická výroba v roce 1953 sdružila do národního podniku Delana.

Jen díky píli a péči pana Klika se povedlo zachovat na 260 exponátů, které nás na chvíli přenesou o století zpět. Nahlédněte spolu s námi do rozmanitého světa provaznického kumštu.

 

Popisky k fotkám ve fotogalerii

01: Len či konopí se lámalo a vochlovalo na trdlicích a vochlích. Provazníkovi se pak ke zpracování přinášela již vyčesaná vlákna.

02: Základní nit se stáčela podobně, jako snová pavouk svá vlákna, nebo se spřádala na kolovratu

03: Délka příze se měřila na lokty pomocí motovidla

04: Příprava ke stáčení provazu

05: U Kliků mohly po rozšíření zastřešených prostor stáčet provazy dlouhé až 30 metrů. Delší provazy se stáčely venku před stavením nebo na ulici

06: Už se to točí. Pomůcka v detailu se nazývá léra, ale také vlk, prase(sviňa), hruška nebo jezdec.

07: Podpis rodu Kliků  - každý provazník měl svůj uzlík, kterým označoval své zboží. Lidé v krámě si tak mohli snadno vybrat.

08: Provaznickou „maturitou“ byla čabraka – zdobený síťový přehoz přes koně užívaný při slavnostních příležitostech. Původně sloužila jako ochrana před mouchami.

09: Zlaté české ručičky vytvořili několik světových vynálezů.

10: Kupte si konopí! (ne, konopný motouz ani šňůra se skutečně nedá kouřit)

11. Pan Klik při tkaní popruhu (http://www.provaznickemuzeum.destna.cz/pages/index.php?pg=obr_detail&img=img_6.jpg&ref=fotogal_4col_per_row&id_fotogal=2&id_popis=17)

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877



Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruh



http://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.png



HP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner