Za odkazem mistra Klika, aneb Provaznictví v Čechách obrazem

provaznictvivcechach

02.03.2012 | TXT: MICHAL RUMAN| RUBRIKA: Historie

„Když se řekne provaz, znamená to v jakéhokoli zemědělské oblasti hlavně postroj pro dobytek, ale u nás, v Jižních Čechách, tolik proslavené rybníkářstvím, to zákonitě i znamená síť a další zařízení pro rybolov… Provaznictví odpradávna provází člověka. V minulosti provazník tedy musel být v každé vesnici, stejně jako kovář, mlynář apod. Toto řemeslo se dědilo z otce na syna i po několik pokolení.“ Nejinak tomu bylo i v Deštné u Jindřichova Hradce, kde se do dnešních dnů zachovala, díky péči posledního z rodu provazníků Karla Klika, ukázka tohoto tradičního řemesla.


Provaznické muzeum Karla Klika v Deštné jsme navštívili spolu s účastnicemi dílny Stavíme s konopím: Konopná Odyssea jednoho slunečného srpnového dne. Pana Klika jsme v muzeu nezastihli. Tento poslední provaznický mistr z rodu Kliků zemřel tento rok na jaře. Muzeum od roku 2008 provozuje město Deštná. Provází nás trošku zachmuřený, ale zapálený průvodce Daniel Fleischmann.

Z výkladu, který je prošpikován ukázkami pracovních postupů, strojů a hejblátek, na kterých jako kdyby se motal sám vesmír, jsme se dozvěděli o tradici provaznictví v Čechách a v Deštné, o provaznických rodech, o různých vláknitých rostlinách, ze kterých se provazy motaly –u  nás to byl hlavně len a konopí. Průvodce si často stýskal na přervání tradice řemesel kolektivizací v 50. letech. Českoslovenští provazníci do té doby patřili ke špičce v oboru, i co se týče strojních inovací. Celá řada vynálezů byla ale s přechodem na centralizovanou výrobu ztracena, jejich autoři je nemohli nikdy plně rozvinout a využít. Nejinak tomu bylo i v Deštné, kde se veškerá provaznická výroba v roce 1953 sdružila do národního podniku Delana.

Jen díky píli a péči pana Klika se povedlo zachovat na 260 exponátů, které nás na chvíli přenesou o století zpět. Nahlédněte spolu s námi do rozmanitého světa provaznického kumštu.

 

Popisky k fotkám ve fotogalerii

01: Len či konopí se lámalo a vochlovalo na trdlicích a vochlích. Provazníkovi se pak ke zpracování přinášela již vyčesaná vlákna.

02: Základní nit se stáčela podobně, jako snová pavouk svá vlákna, nebo se spřádala na kolovratu

03: Délka příze se měřila na lokty pomocí motovidla

04: Příprava ke stáčení provazu

05: U Kliků mohly po rozšíření zastřešených prostor stáčet provazy dlouhé až 30 metrů. Delší provazy se stáčely venku před stavením nebo na ulici

06: Už se to točí. Pomůcka v detailu se nazývá léra, ale také vlk, prase(sviňa), hruška nebo jezdec.

07: Podpis rodu Kliků  - každý provazník měl svůj uzlík, kterým označoval své zboží. Lidé v krámě si tak mohli snadno vybrat.

08: Provaznickou „maturitou“ byla čabraka – zdobený síťový přehoz přes koně užívaný při slavnostních příležitostech. Původně sloužila jako ochrana před mouchami.

09: Zlaté české ručičky vytvořili několik světových vynálezů.

10: Kupte si konopí! (ne, konopný motouz ani šňůra se skutečně nedá kouřit)

11. Pan Klik při tkaní popruhu (http://www.provaznickemuzeum.destna.cz/pages/index.php?pg=obr_detail&img=img_6.jpg&ref=fotogal_4col_per_row&id_fotogal=2&id_popis=17)

Novinky

Konopný den v Rožnově pod Radhoštěm

Vraťme konopí zašlou slávu

KONOPNÝ DEN V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM

v sobotu 28. října oslavíme státní svátek v Rožnově, Bezručova 663, 3. ETÁŽ (budova Stroza) odpolednem přednášek, besed, workshopů, ukázek a ochutnávek

VALAŠSKÁ KONOPA

www.facebook.com/valasskakonopa

 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
Beseda v Unhošti

Beseda v Unhošti ve středu 13.9. 2017

 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877

Zeleny kruh

HP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner