Konopí – odvěký přítel člověka

konopi-odvky-pitel-lovka
O.s. Konopa pořádá ve spolupráci s Novou planetou a společností HEMPOINT cyklus pěti přednášek na téma využití konopí. O tom, že konopí je mnohostraně využitelnou hospodářskou rostlinou, věděli již naši předkové. Dnes potenciál této rostliny přináší nejedno řešení i pro současné environmentální i sociální problémy. Široké možnosti využití konopí a jeho materiálů nabízí šanci nejen pro ozelenění a zpestření zemědělství a průmyslu, ale i pro naše zdraví.

V souvislosti s rozmanitým využitím slyšíme o konopí stále častěji. Obnovitelné konopné suroviny se stávají symbolem vysoké kvality, zdravotní nezávadnosti a trvanlivosti pro stavaře, výrobce rozložitelných plastů, přírodní kosmetiky či funkčního textilu. Konopí je zajímavé také z hlediska výživy vzhledem k jedinečnému nutričnímu složení konopného semínka. Stále větší pozornosti laiků i odborníků se těší i léčebné využití konopí.

Přesto je slovo konopí stále ještě opředeno mnoha předsudky a nepravdami. Následující setkání nabídnou těm, kteří se o konopí chtějí dozvědět více, komplexní přehled o současných trendech a možnostech využití této jedinečné rostliny.

Celkem pět setkání, která se uskuteční vždy třetí čtvrtek v měsíci od února do června, nabídnou seznámení s potenciálem hospodářského využití konopí jako potraviny, léku či stavebního materiálu. Prostor bude věnován i vašim dotazům a diskusi.

Kde: NOVÁ PLANETA, Nad Královskou oborou 220/33, Praha 7 Letná
Kdy: 18:30 – 21:00 h
Příspěvek: 250,- Kč / 1 přednáška, při předplacení všech 4 přednášek předem získáte bonus 200,- Kč na jakoukoliv akci v Nové Planetě. Účastníci kurzu budou mít možnost získat zdarma členství v Klubu Konopa. Stávající členové Klubu vstupné 200,- Kč.

Přihlásit

Organizuje o.s. Konopa ve spolupráci s firmou Hempoint a Novou Planetou. Vstupné bude použito na rozvoj občanského sdružení Konopa. Účastníci kurzu budou mít možnost získat zdarma členství v Klubu Konopa.

http://www.konopa.cz/cs/o-nas/pridej-se.html


Setkání v rámci cyklu Konopí odvěký přítel člověka

21.2. Konopí – odvěký přítel člověka

První únorová lekce bude věnována obecnému představení konopí jako tradiční rostliny a současně nás seznámí i s historickými událostmi, které vedly k jejímu zákazu. Na setkání pozveme manželé Trčkovi z o. s. Konopa, jež se pátráním po kořenech konopí věnují v rámci své etnografické praxe.

21.3. Konopím pro zdraví
Březnová lekce je zaměřena na využití konopí jako zdravé potraviny či doplňku při léčbě některých nemocí. Na setkání budete mít příležitost ochutnat některé z konopných potravin a seznámíte se s  jejich významem nejen pro bezlepkovou dietu. Na otázky, zda je u nás konopí jako lék legální či jak je to s dostupností konopí, přijde odpovědět některý z členů petičního výboru za léčebné konopí, který shrne i aktuální stav legislativních změn ve prospěch léčebného konopí.

18.4. Sej konopí!
Zájemci o pěstování konopí si na své přijdou v dubnu, kdy setkání přinese zkušenosti s výběrem a přípravou půdy, výsevem, sklizní či následným využitím konopí. Setkání bude doprovázet série fotografií a krátkých videí z Čech i zahraničí. Budete mít také možnost získat semínka konopí pro vlastní výsev.

23.5. Konopný dům – sen nebo skutečnost?
V květnu se zaměříme na využití konopí jako stavebního materiálu. O přednostech konopného stavitelství přijde pohovořit předseda o. s. Konopa Michal Ruman, který vedl několik workshopů o využití konopí pro stavbu a rekonstrukci domů a sám v jednom takovém žije.

20.6. Ekologické souvislosti využití konopí
Jaký je vztah konopí, ekologického zemědělství, obnovitelné energetiky a lokální ekonomiky? Závěrečné setkání začlení konopí do kontextu přechodu k udržitelné ekonomice a společnosti. O našich potřebách a možnostech přijde hovořit Michal Ruman, propagátor biouhlu Vojtěch Klusák, lektor Jan Froněk a další hosté.

Více info: www.novaplaneta.com

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner