Omítka z konopí zdobí statek ve Vacíkově u Březnice

Vacíkov – Konopí se na stránkách novin vyskytuje především v souvislosti s kriminalitou. Tentokrát se jedná o technické konopí. Mnoho lidí, hlavně mladých totiž netuší, že kdysi patřilo k významným stavebním materiálům. Alternativní metodou stavby domu se zabývá občanské sdružení Konopa, která pořádá několikadenní dílny pro mladé. Učí je stavět „zdravě“ a v souladu s přírodou.


Stavět z konopí, stavět s přírodou

Do statku ve Vacíkově nedaleko Březnice se tento měsíc sjela desítka mladých lidí z celé republiky. Při omítání stěn interiérů použili konopno-vápenných a konopno-hlinitých směsí. Dílna ve Vacíkově je totiž součástí projektu Stavíme s přírodou s názvem Konopná Odyssea, jehož cílem je přispět k rozšíření využití a zvýšení dostupnosti konopných stavebních materiálů. Další dílny proběhnou během srpna v jihočeském Kunžaku.
Pazdeří je lehčí než beton

Jak vysvětluje předseda pořádajícího sdružení Konopa Michal Ruman: „Jedním z přírodních stavebních materiálů je pazdeří. To je dřevitý vnitřek stonků konopí i lnu, podobný štěpce, jež se tradičně získávalo na venkově v takzvaných pazdernách. Dříve je nejčastěji pálili, dnes se hojně využívá ve Velké Británii, Francii a dalších zemích jako podestýlka ve stájích ušlechtilých koní, pro domácí zvířata či jako zahradní substrát. Stále více se ale rozmáhá použití pazdeří i ve stavebních materiálech s nevšedními vlastnostmi.“

„Použití konopno-vápenných směsí se v posledních deseti letech šíří do Evropy i do zámoří z Francie, kde tuto technologii upřednostňují při rekonstrukcích starých hrázděných domů. Získaný materiál, kterému se v anglicky mluvících zemích říká „hempcrete“ čili konopný beton, totiž, na rozdíl od klasického betonu, dýchá a spolehlivě rozvádí vlhkost vznikající užíváním domu. V receptuře na výrobu konopného betonu se totiž nepoužívá cement,“ říká Michal Ruman. Pazdeří je prý lehčí než beton a také výborně hlukově i tepelně izoluje.

Omítání skoro jako modelování

„Zkušenosti z dílny ukázaly, že s tímto typem materiálu může, byť pod vedením praktiků, pracovat i laik bez stavebního vzdělání. Přidáním pazdeří vápenná směs získává na plasticitě; práce s ní se tak podobá spíše modelování.“ pokračuje Michal Ruman.

Zároveň se ale prý ukázaly i některé nevýhody: vápno je dráždivý materiál a práce s ním vyžaduje použití ochranných pomůcek a opatrnost. O to více si pak účastníci dílny mohou užít práci se směsí s hlínou, se kterou je možné pracovat bez obav.

Hlína použitá na dílně pocházela přímo z pozemku u statku. Jako místní zdroj představuje pro stavebníky ideál ekologického stavebního materiálu s minimálními dopady na životní prostředí. Zhodnocování ekologických dopadů stavebních materiálů použitých na dílně tvoří nedílnou součást projektu.

 „Na setkání ve Vacíkově tematicky navazují dvě další dílny, které pořádáme 12. až 15. a 18. až 21. srpna v Kunžaku u Jindřichova Hradce. Soustředit se budeme na práci s konopím, hlínou a dřevem. Zaměříme se na „fajnové“ omítky, mozaiky či dusané stěny - budeme zdobit a zkrášlovat, zváni jsou všichni lidé, zvláště zájemci do věku třiceti let,“ láká Michal Ruman.

Vedle toho se zájemci podívají na funkční zázemí domu, seznámí se s principy kompostovací toalety, rekuperace vody a konceptem zimní zahrady.
Projekt jako mládežnickou iniciativu podpořila Evropská Unie přes Českou národní agenturu Mládež.

Celý článek
(Příbramský deník, 20. 7. 2011)

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner