Potravina

Posledních 7 000 let, kdy obyvatelé naší zeme pěstují konopí, nemohli přehlédnout, že jeho semena jsou také vynikající potravinou. Naši předkové měli konopí především za zdroj lýkového vlákna, ale také jako plodinu bohatou na jedlé semeno a olej.

Konopné semeno

Semínka se mechanicky bez tepelných úprav zbavují slupky, tím se spolehlivě zachovají výživné látky ukryté v další vrstvě struktury, včetně Omega-3 a Omega-6 v ideálním poměru. Syrové loupané semínko (semenec) obohatí každé jídlo zvláště v době nemoci či oslabení organismu (rekonvalescentní diety).

Jemným opražením získají i neloupaná konopná semínka oříškovou chuť a jejich slupka změkne. Vláknina v semenech čistí a vyživuje tlusté střevo a má příznivé účinky na trávicí trakt.

Konopný olej

Konopný olej se získává lisováním semen za studena. Chuťově připomíná jemné oříšky. Je vhodný jako samotatný doplněk stravy nebo se využívá jako součást pomazánek, studené kuchyně či do dresingů a salátů. Využívá se hojně i v kosmetice a setkáte se s ním v průmyslových materiálech jako jsou barvy či maziva. Je dobrým zdrojem polynenasycených mastných kyselin, neobsahuje transmastné kyseliny a cholesterol. Obsahuje množství vitamínu E a dalších vitamínů.

Esenciální olej

Esenciální olej je možné použít jako příchuť v potravinářském průmyslu. Své uplatnění našel i v kosmetickém průmyslu. Esenciální a panenský olej z konopých semen je vynikající prostředek k masáži. V poslední době byl znovuobjeven esenciální konopný olej při aromaterapii pro jeho uklidňující a relaxační účinky.

Konopný protein

Mletím konopné pokrutiny (odtučněných semen) se získává mouka, ze které je možné vytřídit jemnější složku (hladký zelený prášek), která obsahuje až 60% bílkovin. Konopná mouka je zdroj rostlinných bílkovin, který neobsahuje lepek a laktózu, a má vysokou výživnou hodnotu. Jako součást energetických nápojů, koktejlů nebo jogurtů, doplněk běžných jídel i moučníků, pečiva nebo proteinových tyčinek je dosud nedoceněnou složkou výživy sportovců, rekonvalescentů nebo lidí po fyzicky namahavém výkonu.

Konopný protein je často velice chutnou alternativou ke standardní proteinové výživě sportovců veganů či vegetariánů nebo při bezlaktózových dietách.