Co sít?

co-sit
Přehled osiva pro pěstitele konopí

Upraveno podle článku Etiennede Meijer „Kultivary vláknitého konopí: přehled o původu, předcích, dostupnosti a stručná agronomická charakteristika".

Prvně publikováno v Journal of the International Hemp Association, Vol  2/No 2, prosinec 1995. Dodatečně upravil David P. West, Ph.D.

Při výběru toho správného druhu osiva pěstitel musí vzít do úvahy dvě věci:

  •   podnebí a nadmořskou výšku, ve které plodinu bude pěstovat;
  •   trh, na kterém bude prodávat surový materiál. Pro trh s vlákny by měl použít odrůdu s dlouhými stonky, tu, která se na vlákno specielně šlechtí. Pro trh s olejem ze semen by měl vybrat druh jednodomých (oboupohlavních) rostlin konopí.

S opět se blížícím vegetačním obdobím na severní polokouli pokračujícím pak na polokouli jižní se pěstitelé všude ptají, co pěstovat v roce 1997. A vyvstává nevyhnutelná otázka: odkud vzít osivo?


Existují tři odrůdy konopí:
  1. jednodomé: má samičí i samčí reproduktivní orgány na jedné rostlině;
  2. dvoudomé: rostliny jsou různého pohlaví;
  3. univerzálně pohlavní: je produktem křížení, ve kterém pyl pochází z jednodomého druhu a samičí rostlina je z dvoudomého druhu. Vzniklá rostlina je téměř celá samičí.

Příklady nejpopulárnějších evropských odrůd konopného osiva:
Francie
Fibrimon 21, Fibrimon 24 a Fibrimon 56, Ferimon 12, Fédora 19, Felina 34, Federina 74, Futura 77.

Maďarsko
Kompolti, Kompolti Sárgszárú, Uniko-B, Kompolti Hybrid TC, Fibriko.
Ze Zemědělského institutu GATE Rudolpha Fleischmanna pochází mrazuvzdorná odrůda určená pro výrobu provazů a silného plátna, která byla nakupována bývalým Sovětským svazem. Po jeho rozpadu chyběly maďarské vládě zdroje na financování vývoje nového osiva. Díky novému zájmu západních zemí se GATE institut dostal zpět ……(cutting edge) technologie osiva. V rámci kontraktu s dánskou firmou HempFlax b.v. teď GATE vyvíjí dvoudomý časně dozrávající kultivar, kterému se bude v západní Evropě dobře dařit.
Maďarské odrůdy jsou většinou dvoudomé a jejich vlákno je v posledních dvou letech vysoce ceněno.
Odrůda Kompolti je výběrem z Fleishmannova neboli F-konopí italského původu a je ceněna pro vysoký obsah vlákna.
Odrůda Kompolti Sárgszárú, která vznikla zkřížením mezi mutantem se žlutým stonkem původem z Německa a druhem Kompolti, produkuje méně chlorofylu ve stonku. Je ale zbytečné ji v GATE shánět, protože ji v současné době nerozmnožují.
Uniko-B varieta vznikla jako výsledek heterozního křížení (kvůli rychlému růstu) rodičů Kompolti a Fibrimon. A stejně jako Kompolti má i Uniko vysoký obsah vlákna.
Hybrid Kompolti TC (registrován v r. 1983) vznikl křížením tří odrůd. Dvě z nich jsou z Číny, Kinai Kétlaki (dvoudomá) a Kinai Egylki (jednodomá), třetí je stará dobrá Kompolti. Tento hybrid ze tří rodičů vyprodukoval pro něj typických 50% samčích a 50% samičích rostlin.
Nejčerstvější přírůstek do maďarské odrůdové rodiny je Fibriko. Vzniklo také trojitým křížením: nejprve  dvoudomé Kinai s jednodomým Kinai vyprodukují Kinai Unisex a to je pak kříženo s Kompolti Sárgszárú. Stonky Fibriko nezežloutnou, ale zůstanou zelené díky dominanci Kinai Unisex.
Maďarské kultivary jsou prodávány společností Fibroseed, se kterou lze navázat kontakt prostřednictvím GATE institutu, H-3356 Kompolti (Heves), Maďarsko. Fax +36-36-489-000.

Polsko
Bialobrzeskie, Beniko
Polské odrůdy konopí jsou výsledkem práce Institutu přírodních vláken v Poznani. Dva současné kultivary jsou jednodomé druhy s vysokým obsahem vlákna pěstované pro provaznickou výrobu, vojenská smíšená textilní vlákna, stejně jako materiál pro výrobu kompozitních desek a průmyslové olejové výrobky.
Bialobrzeskie je registrováno od r. 1968 a má ve svém rodokmenu odrůdy LKCSD, Kompolti, Bredemann 18 a Fibrimon 24.
Beniko pochází z Fibrimon 24 a Fibrimon 21 a bylo zaregistrováno v r. 1985. V r. 1995 předložila společnost Hempfax odrůdu Beniko k registraci v Holandsku. V Rakousku již bylo dříve zaregistrováno ve snaze získat pro ně nárok na dotaci z EU.
V INF se nyní pracuje na vývoji nových odrůd, z nichž některé budou patrně vynikajícími druhy konopí co se obsahu vlákna týče. Bialobrzeskie a Beniko je možné získat v Institutu přírodních vláken, Wojska Polskiego 71B, 60-630 Poznaň, Polsko. Fax: +4861-417-830.

Rumunsko
Fibramulta 151, Lovrin 110, Secuieni 1, Irene
Tyto tři kultivary pochází od tří různých pěstitelů. Fibramulta 151 byla vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu plodin a průmyslových rostlin. Fibramulta 151, která byla zaregistrována v r. 1965, je dvoudomá odrůda pocházející z ICAR 41-118 (kříženec italské a turecké odrůdy) a Fibridia.  Fibramulta 151 však není běžně dostupná.
Lovrin 110 pochází z Výzkumné zemědělské stanice v Lovrinu. Lovrin 110 je také dvoudomá odrůda, která vznikla křížením bulharských druhů Silistra. Tento druh též není běžně dostupný.
Dostupné rumunské kultivary zahrnují Secuieni 1 a Irene, jednodomé druhy vyšlechtěné Výzkumnou zemědělskou stanicí v Secuieni. Sicuieni 1 a Irene jsou prodávány společností Rohemp S.A., Wall Str. 36, 8280 Furstenfeld, Rakousko. Fax: +43-3382-52301.

Země bývalého Sovětského svazu
Kuban, Zenica (Shenitsa), Dneprovskaya Odnodomnaya 6, Zolotonoshskaya Yuzhnosozrevayushchaya Odnodomnaya 11 (Zolotonoshskaya 11, Zolotonosha 11 nebo USO-11 a YUSO 11), Zolotonoshskaya 13 nebo USA-13, Yuzhnosozrevayushchaya Odnodomnaya 14 nebo YUSO-14, YUSO-16 nebo JSO-16, YUSO-31 nebo JSO-31, Ermakovskaya Mestnaya, Zolotonosha 15 nebo USO-15.
Ukrajina a Rusko produkují ze zemí původního Sovětského svazu nejvíce konopí. Mnoho odrůd bylo vyšlechtěno v Zemědělském výzkumném institutu a Ukrajinském výzkumném institutu vláknitých rostlin. Tyto vláknité odrůdy se šlechtí pro použití v provaznictví, výrobě jader ocelových lan a plátna. Jsou tříděny podle doby dozrávání a zeměpisně.
Zolotonoshskaya Yuzhnosozrevayushchaya Odnodomnaya 11 nebo USO-11 nebo YUSO-11 je jednodomá časně dozrávající odrůda stejně jako Zolotonoshskaya 13. Obě odrůdy byly úspěšně testovány v Kanadě.
Yuzhnosozrevayushchayy Odnodomnay 14 nebo YUSO-14 nebo JSO-14 má kořeny v Itálii a Německu. YUSO-16 nebo JSO-16 bylo vypěstováno z francouzského Fibromon 56. YUSO-31 nebo JSO-31 je potomek vybraných druhů z centrálních ukrajinských Novgorod-Seversk kmenů.
Ermakovskaya Mestnaya se pěstuje na Sibiři a má nízký obsah vlákna. V budoucnu se zajímejte o druh Zolotonosha 15 nebo USO-15, na kterém se zde nyní pracuje.
Tyto druhy je možno získat prostřednictvím Ukrajinského institutu lýkových plodin, ulice Lenina 45, 245130 oblast Sumy, Glukhov, Ukrajina. Fax: 380-54-4422643. USO-11 a USO-13 lze také získat prostřednictvím společnosti Krasnohirska, poblíž Zolotonosha, Ukrajina. Fax: 380-472-450808.

The Journal of the International Hemp Association je publikace vydávaná každé dva roky díky the International Hemp Association (IHA), Postbus 75007, 1070 AA Amsterdam, Holandsko. Tel/Fax:             +31-20-6188758      , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Aktualizováno 26. května 2004

Pro Konopa o. s. přeložila Bc. Jaroslava Roubíčková

Novinky

Akce 100 kytek 2017

Další informace k "akci 100 kytek" získáte kliknutím na tento odkaz.

________________________________________________________________________

 
Zahájení akce 100 kytek

KONOPA z.s.

dovoluje si Vás pozvat na

SNÍDANI S KONOPOU

Setkání členů a příznivců Konopy, široké veřejnosti,

i zástupců tisku a sdělovacích prostředků

při příležitosti  zahájení 18. ročníku

AKCE 100 KYTEK

aneb - pěstujte konopí legálně.

Věděli jste:

- že konopný textil ničí bakterie bez chemie - pomáhá léčit,

- proč měl Prissnitz tak výrazné úspěchy při aplikaci své léčebné metody,

- že potraviny z konopným semínkem jsou zdravější než rybí tuk?

Na SNÍDANI S KONOPOU se dozvíte ještě mnohem více:

- o konopné kuchyni,

- o konopném papíru,

- o stavebnictví s konopím.

Ochutnáte:

- semenec, který není jen zob pro zpěvné ptactvo,

- konopný olej, který není jen pro svícení nebo výrobu fermeže a laků,

- pečivo s konopnou moukou, která je vhodná i pro celiaky,

- konopný protein, který není jen pro koně a kulturisty.

Seznámíte se s nejužitečnější rostlinou minulých i budoucích věků!

V úterý 21. března 2017 od 10 hodin

v sídle Zeleného kruhu, Lublaňská 18 v Praze 2.

Účast laskavě potvrďte mailem na info@konopa.cz  nebo SMS na č. 605 900 530,

prvním 15 ohlášeným účastníkům rezervujeme místo přímo u konopného stolu.

 
VALNÁ HROMADA 2017
Srdečně zveme členy klubu, příznivce a přátele

do salonku Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1

na

výroční zasedání valné hromady Konopy

v sobotu 25. února 2017 od 17.00 hod.

od 17.00 hod. jednání valné hromady - pořad zasedání:
1.- Zahájení, registrace přítomných, volba předsedajícího a zapisovatele
2.- Zpráva o činnosti spolku, + další zprávy (hospodaření, revizní komise atd.)
3.- Schválení změny stanov spolku
4.- Odvolání dosavadních členů výboru spolku
5.- Volba nového výboru, statutárního orgánu spolku
6.- Výhledový plán práce a příprava akcí spolku v r. 2017
7.- Založení pobočného spolku, členské záležitosti
8.- Různé
9.- Usnesení a závěr

Účast potvrďte mailem na info@konopa.cz nebo SMS na 605 900 530 do pondělí 20. 2. 2017.

 

Kontaktní místa

Sídlo Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877

Zeleny kruh

HP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner