Co sít?

co-sit
Přehled osiva pro pěstitele konopí

Upraveno podle článku Etiennede Meijer „Kultivary vláknitého konopí: přehled o původu, předcích, dostupnosti a stručná agronomická charakteristika".

Prvně publikováno v Journal of the International Hemp Association, Vol  2/No 2, prosinec 1995. Dodatečně upravil David P. West, Ph.D.

Při výběru toho správného druhu osiva pěstitel musí vzít do úvahy dvě věci:

  •   podnebí a nadmořskou výšku, ve které plodinu bude pěstovat;
  •   trh, na kterém bude prodávat surový materiál. Pro trh s vlákny by měl použít odrůdu s dlouhými stonky, tu, která se na vlákno specielně šlechtí. Pro trh s olejem ze semen by měl vybrat druh jednodomých (oboupohlavních) rostlin konopí.

S opět se blížícím vegetačním obdobím na severní polokouli pokračujícím pak na polokouli jižní se pěstitelé všude ptají, co pěstovat v roce 1997. A vyvstává nevyhnutelná otázka: odkud vzít osivo?


Existují tři odrůdy konopí:
  1. jednodomé: má samičí i samčí reproduktivní orgány na jedné rostlině;
  2. dvoudomé: rostliny jsou různého pohlaví;
  3. univerzálně pohlavní: je produktem křížení, ve kterém pyl pochází z jednodomého druhu a samičí rostlina je z dvoudomého druhu. Vzniklá rostlina je téměř celá samičí.

Příklady nejpopulárnějších evropských odrůd konopného osiva:
Francie
Fibrimon 21, Fibrimon 24 a Fibrimon 56, Ferimon 12, Fédora 19, Felina 34, Federina 74, Futura 77.

Maďarsko
Kompolti, Kompolti Sárgszárú, Uniko-B, Kompolti Hybrid TC, Fibriko.
Ze Zemědělského institutu GATE Rudolpha Fleischmanna pochází mrazuvzdorná odrůda určená pro výrobu provazů a silného plátna, která byla nakupována bývalým Sovětským svazem. Po jeho rozpadu chyběly maďarské vládě zdroje na financování vývoje nového osiva. Díky novému zájmu západních zemí se GATE institut dostal zpět ……(cutting edge) technologie osiva. V rámci kontraktu s dánskou firmou HempFlax b.v. teď GATE vyvíjí dvoudomý časně dozrávající kultivar, kterému se bude v západní Evropě dobře dařit.
Maďarské odrůdy jsou většinou dvoudomé a jejich vlákno je v posledních dvou letech vysoce ceněno.
Odrůda Kompolti je výběrem z Fleishmannova neboli F-konopí italského původu a je ceněna pro vysoký obsah vlákna.
Odrůda Kompolti Sárgszárú, která vznikla zkřížením mezi mutantem se žlutým stonkem původem z Německa a druhem Kompolti, produkuje méně chlorofylu ve stonku. Je ale zbytečné ji v GATE shánět, protože ji v současné době nerozmnožují.
Uniko-B varieta vznikla jako výsledek heterozního křížení (kvůli rychlému růstu) rodičů Kompolti a Fibrimon. A stejně jako Kompolti má i Uniko vysoký obsah vlákna.
Hybrid Kompolti TC (registrován v r. 1983) vznikl křížením tří odrůd. Dvě z nich jsou z Číny, Kinai Kétlaki (dvoudomá) a Kinai Egylki (jednodomá), třetí je stará dobrá Kompolti. Tento hybrid ze tří rodičů vyprodukoval pro něj typických 50% samčích a 50% samičích rostlin.
Nejčerstvější přírůstek do maďarské odrůdové rodiny je Fibriko. Vzniklo také trojitým křížením: nejprve  dvoudomé Kinai s jednodomým Kinai vyprodukují Kinai Unisex a to je pak kříženo s Kompolti Sárgszárú. Stonky Fibriko nezežloutnou, ale zůstanou zelené díky dominanci Kinai Unisex.
Maďarské kultivary jsou prodávány společností Fibroseed, se kterou lze navázat kontakt prostřednictvím GATE institutu, H-3356 Kompolti (Heves), Maďarsko. Fax +36-36-489-000.

Polsko
Bialobrzeskie, Beniko
Polské odrůdy konopí jsou výsledkem práce Institutu přírodních vláken v Poznani. Dva současné kultivary jsou jednodomé druhy s vysokým obsahem vlákna pěstované pro provaznickou výrobu, vojenská smíšená textilní vlákna, stejně jako materiál pro výrobu kompozitních desek a průmyslové olejové výrobky.
Bialobrzeskie je registrováno od r. 1968 a má ve svém rodokmenu odrůdy LKCSD, Kompolti, Bredemann 18 a Fibrimon 24.
Beniko pochází z Fibrimon 24 a Fibrimon 21 a bylo zaregistrováno v r. 1985. V r. 1995 předložila společnost Hempfax odrůdu Beniko k registraci v Holandsku. V Rakousku již bylo dříve zaregistrováno ve snaze získat pro ně nárok na dotaci z EU.
V INF se nyní pracuje na vývoji nových odrůd, z nichž některé budou patrně vynikajícími druhy konopí co se obsahu vlákna týče. Bialobrzeskie a Beniko je možné získat v Institutu přírodních vláken, Wojska Polskiego 71B, 60-630 Poznaň, Polsko. Fax: +4861-417-830.

Rumunsko
Fibramulta 151, Lovrin 110, Secuieni 1, Irene
Tyto tři kultivary pochází od tří různých pěstitelů. Fibramulta 151 byla vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu plodin a průmyslových rostlin. Fibramulta 151, která byla zaregistrována v r. 1965, je dvoudomá odrůda pocházející z ICAR 41-118 (kříženec italské a turecké odrůdy) a Fibridia.  Fibramulta 151 však není běžně dostupná.
Lovrin 110 pochází z Výzkumné zemědělské stanice v Lovrinu. Lovrin 110 je také dvoudomá odrůda, která vznikla křížením bulharských druhů Silistra. Tento druh též není běžně dostupný.
Dostupné rumunské kultivary zahrnují Secuieni 1 a Irene, jednodomé druhy vyšlechtěné Výzkumnou zemědělskou stanicí v Secuieni. Sicuieni 1 a Irene jsou prodávány společností Rohemp S.A., Wall Str. 36, 8280 Furstenfeld, Rakousko. Fax: +43-3382-52301.

Země bývalého Sovětského svazu
Kuban, Zenica (Shenitsa), Dneprovskaya Odnodomnaya 6, Zolotonoshskaya Yuzhnosozrevayushchaya Odnodomnaya 11 (Zolotonoshskaya 11, Zolotonosha 11 nebo USO-11 a YUSO 11), Zolotonoshskaya 13 nebo USA-13, Yuzhnosozrevayushchaya Odnodomnaya 14 nebo YUSO-14, YUSO-16 nebo JSO-16, YUSO-31 nebo JSO-31, Ermakovskaya Mestnaya, Zolotonosha 15 nebo USO-15.
Ukrajina a Rusko produkují ze zemí původního Sovětského svazu nejvíce konopí. Mnoho odrůd bylo vyšlechtěno v Zemědělském výzkumném institutu a Ukrajinském výzkumném institutu vláknitých rostlin. Tyto vláknité odrůdy se šlechtí pro použití v provaznictví, výrobě jader ocelových lan a plátna. Jsou tříděny podle doby dozrávání a zeměpisně.
Zolotonoshskaya Yuzhnosozrevayushchaya Odnodomnaya 11 nebo USO-11 nebo YUSO-11 je jednodomá časně dozrávající odrůda stejně jako Zolotonoshskaya 13. Obě odrůdy byly úspěšně testovány v Kanadě.
Yuzhnosozrevayushchayy Odnodomnay 14 nebo YUSO-14 nebo JSO-14 má kořeny v Itálii a Německu. YUSO-16 nebo JSO-16 bylo vypěstováno z francouzského Fibromon 56. YUSO-31 nebo JSO-31 je potomek vybraných druhů z centrálních ukrajinských Novgorod-Seversk kmenů.
Ermakovskaya Mestnaya se pěstuje na Sibiři a má nízký obsah vlákna. V budoucnu se zajímejte o druh Zolotonosha 15 nebo USO-15, na kterém se zde nyní pracuje.
Tyto druhy je možno získat prostřednictvím Ukrajinského institutu lýkových plodin, ulice Lenina 45, 245130 oblast Sumy, Glukhov, Ukrajina. Fax: 380-54-4422643. USO-11 a USO-13 lze také získat prostřednictvím společnosti Krasnohirska, poblíž Zolotonosha, Ukrajina. Fax: 380-472-450808.

The Journal of the International Hemp Association je publikace vydávaná každé dva roky díky the International Hemp Association (IHA), Postbus 75007, 1070 AA Amsterdam, Holandsko. Tel/Fax:             +31-20-6188758      , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Aktualizováno 26. května 2004

Pro Konopa o. s. přeložila Bc. Jaroslava Roubíčková

Novinky

Zahájení Akce 100 kytek
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
SKRZ PRSTY

Podívejte se sami, co nabízí festival SKRZ PRSTY:

skrzprsty.cz/program/

 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner