Konopí - důležitá část lidské stravy

konopi-dleita-ast-lidske-stravy

Celé semeno
Celé semeno obsahuje asi  25% proteinů, 30% sacharidů, 15% vlákniny, caroten, fosfor, draslík, hořčík, síru, vápník, železo a zinek, jakož i vitamíny E, C, B1, B2, B3 a B6. Konopné semeno je jedním z nejlepších zdrojů esenciálních mastných kyselin s dokonalým poměrem Omega-6 kyseliny linolové a Omega-3 kyseliny linolenové, které jsou dobré pro posílení imunitního systému. Je také zdrojem kyseliny gama-linolenové, která je jinak dostupná pouze ve speciálních olejích jako např. v oleji z brutnáku. Celá semena se dávají do muesli tyčinek, sušenek a kaší nebo se mohou konzumovat samotná pražená nebo je možné je vařit s kávou či pivem. Také divocí a domácí ptáci milují konopná semínka.

Loupané konopné semeno
Odstraněním vnější slupky konopného semínka získáme krásný ořech, který můžeme použít v různých variantách jako potravinu - lze jej dávat do tyčinek, sušenek, udělat z něj konopné máslo, ochutit jím chipsy, těstoviny tortilly i hummus. Jeho chuť je ořechová a je možné jej použít na ozdobu čehokoliv. Loupaná konopná semínka lze opražit s kořením nebo je jíst jen tak.


Konopný olej
V konopném semínku je  30% oleje, který má nízký obsah nasycených tuků. Konopný olej pomáhá snižovat cholesterol a posiluje kardiovaskulární systém. Má příjemně oříškovou chuť. Přidává se do omáček, másla, salátových dressinků, koření a pesta. Výroba konopného oleje začíná sušením semínek, které má zabránit klíčení. Potom jsou semínka lisována a okamžitě plněna do lahví za nepřítomnosti kyslíku. Konopný olej je citlivý a měl by být uchováván v chladu, temnu a uzavřených nádobách. 


Semenná mouka a semenný koláč
Vnitřek konopného semínka je také vysoce výživný a mnohostranně použitelný jako semenná „mouka“ a dá se z něho udělat konopné mléko, sýr, bezmléčná zmrzlina, burgry a všechno možné, co člověka napadne. Vedlejším produktem lisování konopného semene na olej je „semenný koláč“ – bohatý na aminokyseliny, který lze rozdrtit do krmiva zvířatům nebo rozemlít na mouku k pečení chleba, těstovin nebo koláčů.


Napříč dějinami se konopí používalo jako výživná složka v potravě mnoha kultur na celém světě. V Asii se pražená semínka jedí jako lehká přesnídávka, třeba jako popcorn. V Rusku používali zemědělci konopné máslo jako koření. V Polsku se konopné semínko dává do svátečních sladkostí. Konopné semínko jedli Australané během dvou hladomorů v 19. století. Nejznámější osobou, která se živila konopným semínkem, byl samotný Buddha, který ho jedl během půstu, v němž došel osvícení. 

A jak se k těmto produktům český člověk dostane? Některé prodejny se zdravou výživou už prodávají konopný olej. Semínka i vysoce kvalitní olej je také možné pořídit přes internet a to na: www.biosfera.cz.

Článek je převzatý z www.votehemp.com.

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner