Konopí ve stavebnictví

  • Dnes je konopná rostlina vynikající alternativou dřeva pro stavební materiály (od stavebního řeziva po překližku a dřevotřísku), které navíc dřevo svými vlastnostmi v lecčem předčí.
  • Z konopného pazdeří lze zhotovit desky sendvičového typu, které jsou několikrát pružnější a pevnější než jejich dřevěné protějšky.
  • Rozdrcené konopné stonky se používají jako stavební nebo izolační materiál.
  • Konopná vlákna se již využívají jako náhrada skelné vaty. Vlákna ošetřená ohnivzdornou látkou se jednoduše nafoukají mezi stěny. Narozdíl od izolace ze skelné vaty však tato izolace nedráždí plíce ani pokožku.
  • Francouzská společnost Isochanvre si nechala patentovat stejnojmenný materiál z konopí, sloužící jako náhražka betonu. Tento materiál se vyrábí zvápněním a slisováním drti z konopných stonků; je stejně pevný jako beton, ale sedmkrát lehčí a pružnější, lépe odolává přírodním podmínkám a také lépe izoluje. V Evropě je již z tohoto materiálu postaveno několik stovek domů.

Konopné termoizolační materiály

            V Německu se  výrobou termoizolačních konopných rohoží zabývá  firma Thermo-Hanf. Na své výrobky obdržela certifikát ekologické nezávadnosti. Kromě konopí obsahují rohože 15% polyesterových vláken pro kompaktnost a 3,5% sody jako ochranu před ohněm. Vyrábí se rohože v tloušťkách od 3,5 do 16 cm.

 

Přednosti konopných rohoží:

ü  neobsahují  žádné   látky  zatěžující  životní prostředí

ü  jsou plně recyklovatelné

ü  izolační materiál všech možných forem na izolaci střech, zdí i podlah 

ü  dobré difúzní vlastnosti umožňují optimální prostup vlhkosti a zajištující ideální zdravé klima v místnostech

ü neobsahují žádné bílkoviny, takže jsou současně absolutně bezpečné proti napadení škůdci, nepodléhají hnilobě  

                       

           

       www.hempBUILDING.COM

Z HEKTAROVÉ SKLIZNĚ KONOPÍ LZE VYROBIT  AŽ 8 TUN PLNOHODNOTNÉHO STAVEBNÍHO  MATERIÁLU, KTERÝ V MODERNÍ EKOLOGICKÉ ARCHITERKTUŘE STAČÍ NA POSTAVENÍ MENŠÍHO rodinného DOMU

Konopný dům

      Konopí bylo oblíbeným stavebním materiálem již v historii. Má velkou stabilitu, je odolné proti roztrhání a suverénně se vypořádá s vlhkem a mokrem. Už v archaických chatrčích z hlíny byly zabudovány stonky konopí. Dnes se konopná drť používá jako izolační a těsnící materiál.

Francouzská firma Chenevotte Habitat postavila ve Francii a v Belgii přes 300 domů z konopných stavebnin. Firma produkuje konopnou drť pod obchodním názvem "Isochanvre" (isolační konopí), která může být použita jako stavební a isolační materiál. I firmy z Německa a Švýcarska začali konopí ve svých stavbách používat.

Konopná drť je obalena křemíkovou vrstvou a smíchána s vápnem a vodou. Hotový produkt má tyto vlastnosti: výborně tepelně i hlukově izoluje, propouští páry, nehoří, je nepoživatelný pro hlodavce, termity a hmyz, odpuzuje a odvádí vodu, je lehký, je trvanlivý. Používá se pro podlahy, stropy a omítku. Jako izolační materiál se používá nesmíchané pazdeří; hodí se pro podlahy, vnitřní izolaci a izolaci střech.

      Konstrukce konopných domů další francouzské firmy jsou hrázděné. Konopí bylo součástí i původních hrázděných staveb v Alsasku a dalších oblastech Německa  Francie. Vnější stěny jsou vyplněny směsí sypké hmoty najemno rozdrcených konopných stonků, písku a vápna. Střechy jsou izolovány konopnými rohožemi, podlahu kryjí najemno rozdrcené hurdy obalené v přírodním asfaltu. Sypký materiál se neboří. Na této vrstvě leží konopné linoleum. Vnitřní  stěny jsou tvořeny deskami z lisovaných nahrubo drcených konopných stonků. Tyto desky mají kromě dobrých tepelně-izolačních vlastností i vysokou, certifikátem potvrzenou, ohnivzdornost.

      Další trend testuje německá firma TEXBIS, která pro stěny i podlahy používá nepálené cihly lisované z konopného pazdeří a hlíny.

 

Konopné podlahové systémy

            Předpokladem toho, aby se člověk mohl cítit ve svém bytě dobře, je zdravé klima. Dobře izolující vrstva pod podlahou přispívá zcela rozhodujícím způsobem ke zdravému a pohodlnému pocitu bydlení. Hlavně, pokud se jedná o zdravotně nezávadné řešení, jakými systémy podlah na konopné bázi rozhodně jsou.

            Několik českých architektonických ateliérů a stavebních firem již ve svých stavbách začalo používat konopné materiály, např. podlahové a střešní izolace.

 

Konopné izolace v Čechách:

www.canabest.czwww.termo-konopi.cz - www.ecolivecb.cz

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner