Konopné podlahové systémy

Jedna  francouzská  firma  dnes  běžně  staví  domy pomocí konopí. Konstrukce těchto objektů je hrázděná. Vnější stěny jsou vyplněny směsí sypké hmoty na jemno  rozdrcených konopných stonků, písku a vápna.

Střechy jsou izolovány konopnými rohožemi a jako podlahová krytina  jsou využívány  stonky,  které  jsou rozdrceny  na jemné hrudy obalené v přírodním asfaltu. Sypký materiál vyniká především tím, že  se neboří. Na  této vrstvě leží  potom konopné linoleum. Vnitřní  stěny  jsou  tvořeny  deskami  z  lisovaných  nahrubo drcených konopných stonků. Tyto  desky mají kromě dobrých tepelně izolačních   vlastností   i   velkou   ohnivzdornost   potvrzenou francouzským  certifikátem.  Další  trend  testuje  německá firma Texbis,  která  pro  stěny  i  podlahy  používá  nepálené  cihly, lisované z rozdrcených konopných stonků a hlíny.

Konopné podlahové systémy
Předpokladem toho, aby se člověk mohl cítit ve svém bytě dobře, je zdravé klima. Dobře izolující vrstva pod podlahou přispívá zcela rozhodujícím způsobem ke zdravému a pohodlnému pocitu bydlení. Především jedná-li se o biologicky nezávadné řešení, jakými systémy podlah na konopné bázi rozhodně jsou.
Zde vám představíme jednu z možností, jak se dělají ekologicky nezávadné podlahy s konopím jako základní složkou.

  1. Základem jsou konopné stonky rozdrcené na jemné hurdy obalené v přírodním asfaltu. Ty se rozprostřou mezi připravené latě na betonovém základě a pečlivě se udusají. Hurdy mají výtečnou vlastnost - pod tlakem se do sebe zapojí a vytvoří tak dobře izolující stabilní desku. Přitom vedení skrze podlahu, jako například topení či elektřina nepotřebují další fixaci.

  2. Na tuto vrstvu se poté položí podklad pod plovoucí podlahu, jako kupříkladu vlnitá lepenka z recyklovaného (konopného) papíru. Tím se zabrání pronikání hurd z vrchních vrstev násypu, do spár mezi deskami plovoucí podlahy.

  3. Jako poslední krok zbývá položit plovoucí desky (např. lisované z nahrubo drceného pazdeří), které se mohou ponechat jako přírodní podlaha, či potáhnout vrstvou lakovaných parket, kobercem, konopným či jiným přírodním linoleem, korkem atp.

 

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner