Semeno a olej

KONOPNÉ SEMENO

Sója je dnes považována za nejlepší zdroj rostlinných proteinů. Jak obstojí konopné semínko před sójou? Vlastně docela dobře. Konopné semeno neobsahuje tolik syrových proteinů jako sója, ale proteiny, které obsahuje, jsou perfektní pro zažívání. Navíc sója je velice choulostivá na pěstování. Například úroda sóji je vážně ohrožena zvýšenou konentrací UV záření, ale cannabinoly – alkaloidy obsaženÉ v konopných rostlinách, pomáhají tomuto škodlivému záření odolávat. Vysoké nároky na zavlažování, umělá hnojiva, postřiky a další výdaje zvyšují finanční a ekologické náklady na pěstování sóji a činí pěstování konopí atraktivnější.

PRŮMĚRNÉ SLOŽENÍ KONOPNÉHO OLEJE:  
20-25% bílkoviny 
25-35% olej
10-15% sacharidů ve formě vlákniny
vysoký obsah vitamínů rady B1 a B2, vitamín E, vápník, hořčík, železo...
 
KONOPNÝ OLEJ: 
- ¼ váhy konopného semene náleží oleji 
 barva je zelená, charakteristická chuť podobná chuti oříškové
- na základě spektra mastných kyselin se řadí do skupiny špičkových stolních rostlinných olejů. Za studena lisovaný olej si zachovává důležité vstupní látky 
- obsahuje málo nasycených tuků a mnoho olejů nezbytných pro lidský organismus, protože si je tělo nedokáže vytvořit samo. Nejdůležitější jsou kyselina linolová a kyselina linolenová. Tyto mastné kyseliny lidé nahrazují nasycenými (živočišnými) kyselinami, které způsobují srdeční onemocnění, protože nasycené mastné kyseliny přispívají k ucpávání cév a tepen. Kyselina linolová a linolenová nachází uplatnění také při léčení neurodemitis a jiných chronických chorob kůže
- nedoporučuje se k vaření
- uchovávat by se měl na chladném  a temném místě, neboť mastné kyseliny v něm obsažené rychle oxidují a snižují tak jeho hodnotu

Hlavní výživné složky:

Proteiny: Konopné semeno obsahuje osm esenciálních (pro organismus nezbytných)   aminokyselin. 2/3 proteinů jsou lehce stravitelné složky nazývané „globulin edestin“.
Tyto proteiny jsou zdrojem imunoglobinu, který tvoří část imunitního systému. Zajištění dostatku proteinů ve výživě, je nejlepší způsob, jak se vyvarovat onemocnění. Půl kilogramu konopného semene obsahuje 120g proteinu - kolem 25%! Konopná semínka obsahují také albumin, další esenciální protein.

Léčebné účinky konopného oleje:
- posiluje imunitní systém člověka při léčbě pacientů trpících rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, nemocných AIDS, akné a menstruačními problémy 
- snižuje možnost srdeční příhody 
- redukuje záněty 
- při přípravě pomazánek, marinád a salátů. 3-4 lžičky konopného oleje postačí na pokrytí denní dávky kyseliny linolové a linolenové. Podle druhu a místa růstu se podíl linolenové kyseliny v konopí pohybuje mezi 46-70%, tzn. mezi hodnotami oleje slunečnicového a sójového. Praktické je, že konopný olej je až do –15°C tekutý. Hodí se také k výrobě margarínu.
- příznivé účinky na kůži a vlasy, zvyšuje příznivé účinky jiných látek (oleje z avocada, mandlí nebo jojoby). Konopný olej se vyznačuje výbornou roztíratelností. Působí proti vyrážkám a oparům.

Využití:

Z konopí se dají vyrábět POTRAVINY. V tomto oboru se používají semena (pražená nebo nepražená) na výrobu müsli, chleba, pečiva, do omáček a salátů, rozmixováním loupaných semen s vodou vzniká lahodné mléko. Konopná semínka mohou být rozdrcena na mast podobnou arašídové pomazánce. Olej, který má lehce ořechovou chuť a je jedním z nejcennějších olejů pro vysoký obsah kyseliny gamma-linolové se výborně hodí do studené kuchyně. Pokrutiny - odpad z lisování semene na olej - se dají rozemlít a použít jako bezlepková mouka. Na trhu jsou k dostání těstoviny s obsahem konopné mouky. (viz www.hemp-production.cz)

Největší odbyt semene tradičně zajišťují ptáčkaři, rybáři, pokrutiny jsou vhodným doplňkem stravy pro domácí i hospodářská zvířata.

Novinky

KONOPEX - Ostrava 2018
Na letošním již 3. ročníku veletrhu Konopex v Ostravě budete mít možnost navštívit stánek Konopy, vyzvednout si balíček 'Akce 100 kytek', vyslechnout zajímavé přednášky, nebo ještě více. Těšíme se na shledanou!
 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
POZOR! Nepoužívejte přihlašovací formulář.

POZOR!

Nepoužívejte přihlašovací formulář.

Celý článek...
 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877Valašská Konopa p.s.

Bezručova 663

756 61 Rožnov pod Radhoštěm


valasska@konopa.cz


Zeleny kruhhttp://www.konopny-beton.cz/images/362x68xkonopny-beton.cz.png.pagespeed.ic.whbTjt8gYW.pngHP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner