PRŮMĚRNÉ SLOŽENÍ KONOPNÉHO OLEJE:
20-25% bílkoviny
25-35% olej
10-15% sacharidů ve formě vlákniny
vysoký obsah vitamínů rady B1 a B2, vitamín E, vápník, hořčík, železo...
KONOPNÝ OLEJ:
- ¼ váhy konopného semene náleží oleji
barva je zelená, charakteristická chuť podobná chuti oříškové
- na základě spektra mastných kyselin se řadí do skupiny špičkových stolních rostlinných olejů. Za studena lisovaný olej si zachovává důležité vstupní látky
- obsahuje málo nasycených tuků a mnoho olejů nezbytných pro lidský organismus, protože si je tělo nedokáže vytvořit samo. Nejdůležitější jsou kyselina linolová a kyselina linolenová. Tyto mastné kyseliny lidé nahrazují nasycenými (živočišnými) kyselinami, které způsobují srdeční onemocnění, protože nasycené mastné kyseliny přispívají k ucpávání cév a tepen. Kyselina linolová a linolenová nachází uplatnění také při léčení neurodemitis a jiných chronických chorob kůže
- nedoporučuje se k vaření
- uchovávat by se měl na chladném a temném místě, neboť mastné kyseliny v něm obsažené rychle oxidují a snižují tak jeho hodnotu
Hlavní výživné složky:
Proteiny: Konopné semeno obsahuje osm esenciálních (pro organismus nezbytných) aminokyselin. 2/3 proteinů jsou lehce stravitelné složky nazývané „globulin edestin“.
Tyto proteiny jsou zdrojem imunoglobinu, který tvoří část imunitního systému. Zajištění dostatku proteinů ve výživě, je nejlepší způsob, jak se vyvarovat onemocnění. Půl kilogramu konopného semene obsahuje 120g proteinu - kolem 25%! Konopná semínka obsahují také albumin, další esenciální protein.
Léčebné účinky konopného oleje:
- posiluje imunitní systém člověka při léčbě pacientů trpících rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, nemocných AIDS, akné a menstruačními problémy
- snižuje možnost srdeční příhody
- redukuje záněty
- při přípravě pomazánek, marinád a salátů. 3-4 lžičky konopného oleje postačí na pokrytí denní dávky kyseliny linolové a linolenové. Podle druhu a místa růstu se podíl linolenové kyseliny v konopí pohybuje mezi 46-70%, tzn. mezi hodnotami oleje slunečnicového a sójového. Praktické je, že konopný olej je až do –15°C tekutý. Hodí se také k výrobě margarínu.
- příznivé účinky na kůži a vlasy, zvyšuje příznivé účinky jiných látek (oleje z avocada, mandlí nebo jojoby). Konopný olej se vyznačuje výbornou roztíratelností. Působí proti vyrážkám a oparům.
Využití:
Z konopí se dají vyrábět POTRAVINY. V tomto oboru se používají semena (pražená nebo nepražená) na výrobu müsli, chleba, pečiva, do omáček a salátů, rozmixováním loupaných semen s vodou vzniká lahodné mléko. Konopná semínka mohou být rozdrcena na mast podobnou arašídové pomazánce. Olej, který má lehce ořechovou chuť a je jedním z nejcennějších olejů pro vysoký obsah kyseliny gamma-linolové se výborně hodí do studené kuchyně. Pokrutiny - odpad z lisování semene na olej - se dají rozemlít a použít jako bezlepková mouka. Na trhu jsou k dostání těstoviny s obsahem konopné mouky. (viz www.hemp-production.cz)
Největší odbyt semene tradičně zajišťují ptáčkaři, rybáři, pokrutiny jsou vhodným doplňkem stravy pro domácí i hospodářská zvířata.