Vlastnosti směsových tkanin s konopným vláknem:

Vlastnosti směsových tkanin s konopným vláknem:
  hladký omak a příjemný styk s pokožkou ( vhodné pro alergiky )
  jelikož vlákna obsahují konopný olej, kladné působení na lidský organizmus
  tkaniny dodávají chladivý efekt
Vlastnosti konopných látek:
  Obsah kyslíku v samotném konopném vláknu nedovoluje tvoření anaerobních bakterií (potraviny zabalené do konopného vlákna zůstávají až 2x tak dlouho čerstvé).
  Antiseptické vlastnosti - látky prokazují schopnost tlumit kožní plísňová onemocnění.
  V důsledku chybějících bílkovin jsou konopná vlákna přirozeně chráněna před napadením moly!
  Ze skupiny lýkových vláken je konopné vlákno nejjemnější a má nejměkčí omak.
  Vysoká pevnost v tahu.
  Vysoká odolnost vůči teplu! Při 370°C dochází ke změnám barvy, nad 1000°C uhelnatí, ale nevzplane. Této vlastnosti využívá letecká společnost CrossAir a testuje konopí jako izolační látku při stavbě letadel.
  Vysoká savost.
  Popáleniny na které je přiloženo 100% konopné vlákno se rychle hojí a tlumí, tiší bolesti.
  Běžné směsové konopné tkaniny zadrží až 95% UV záření , 100% konopné plátno zadrží 100% UV- záření! (V molekulárním průřezu tvoří konopné vlákno trojúhelník z kruhovitých prvků. Tento tvar polygonového hranolu rozptyluje a pohlcuje zvukové a UV záření). Ostatní textilie tkané s běžnými surovinami jako je len, bavlna, apod. zadrží 30-60%.
  Vlákno je antistatické a nepřitahuje tudíž špínu. Vlákna nedovolují vznik anaerobních bakterií a pro chybějící bílkoviny je od přírody naprosto jisté proti molům. Dříve se potraviny balily do konopné látky a zůstávaly skoro dvakrát tak dlouho čerstvé.
Vedoucí pozici ve strojním zpracování jsou dnes Čína, Polsko, Rumunsko a Maďarsko. Dodavateli ručně tkaných látek jsou Thajsko, Nepál, Indie a Laos.
 Konopné prací  prostředky:
Z konopného oleje lze isolovat tensidy, látky aktivní při praní (způsobují snížení povrchového napětí).
Tensidy z konopného oleje svými účinky plně a v mnoha případech lépe nahradit současné prací prostředky, na rozdíl od nich jsou 100%  volně v přírodě rozložitelné do SEDMI dnů!
Tyto látky svými biochemickými vlastnostmi dokáží zachovat poměrně stabilní stálost barvy prádla, neboť nejsou použity žádné bělicí prostředky.
 
Plátno pro malíře
        Obrazy Rembrandta, Van Gogha, Gainsborougha a dalších mistrů jsou namalovány na konopném plátně. Konopí je silné, lesklé vlákno, odolné proti vedru, plísni a hmyzu. Obrazy na konopném plátně zůstaly po staletí uchované v dobrém stavu.
Věděli jste?
   že Levi Strauss pocházel z Bavorska a své první džíny ušil z konopného plátna?

Kalhoty musely vydržet nošení kalifornskými zlatokopy, kteří často celý den stáli po kolena ve vodě. Jen konopné vlákno mohlo delší dobu vydržet tolik vlhka a nerozpustit se. Aby švy byly stabilní, opatřil je ještě cvoky. Že tyto pracovní kalhoty nazval džíny, pramení z názvu místa původu látky – Genua! Severní Itálie byla tehdy vyhlášená svými konopnými plátny. Bohužel při zemětřesení 1906 vyhořelo San Francisco a s ním i centrála firmy Levi Strauss. V této době se již v důsledku technického pokroku velmi zlevnila výroba bavlněného vlákna, které vytlačilo konopí. Přesto zůstalo až do 30. let konopí díky své měkkosti, teplotě a trvanlivosti druhou nejpoužívanější přírodní látkou.
                V roce 1937 v důsledku daně z konopí byla konopná vlákna nahrazena umělými vlákny koncernu Du Pont. Tyto byly produkovány v licenci německé firmy I.G. Farben. 1938 objevil Du Pont nylon a uvedl jej na trh.
 
České oblečení Hempy
 
o.s. Konopa v Rumunsku

Novinky

Konopný den v Rožnově pod Radhoštěm

Vraťme konopí zašlou slávu

KONOPNÝ DEN V ROŽNOVĚ POD RADHOŠTĚM

v sobotu 28. října oslavíme státní svátek v Rožnově, Bezručova 663, 3. ETÁŽ (budova Stroza) odpolednem přednášek, besed, workshopů, ukázek a ochutnávek

VALAŠSKÁ KONOPA

www.facebook.com/valasskakonopa

 
Živé Ekomuzeum

Nechcete pomoct na svět dobrému nápadu?

Pomozte budovat Živé Ekomuzeum, epicentrum přírodních staveb, šetrného hospodářství, řemesel a cesty k trvale udržitelnému způsobu života.

www.startovac.cz/projekty/zive-ekomuzeum/

 
Beseda v Unhošti

Beseda v Unhošti ve středu 13.9. 2017

 

Kontaktní místa

Konopa z.s.


Lucemburská 39

130 00  Praha  3


info@konopa.cz

IČO: 69387877

Zeleny kruh

HP-logo

Ekostavivo_logo_web_232x60

YEE_banner